12 óra, 380 millió forint
Maratoni hosszúságú tanácskozás zajlott ma a Városházán, az önkormányzat költségvetésének tervezésén dolgoztak a városvezetők, a hivatali osztályvezetők és az intézmények, szervezetek vezetői. Reggel kezdődött és 20 órakor ért véget az értekezlet, a reggeli 1,5 milliárd forintos költségvetési hiányból, estére "már csak" 380 millió forint maradt.
A tervezés első lépéseként a nagy rendszereket tekintették át, a várható adóbevételeket pontosították és azokat a központi költségvetésből származó forrásokat vezették be a dokumentumba, amelyekre talán még számítani lehet az év során. Ezt követően az önként vállalt feladatokat ellátó önkormányzati cégek üzleti terveiben "keresték" a forintokat, majd pedig a kötelező önkormányzati feladatokat végző intézmények és gazdasági társaságok pénzügyi terveit tekintették át. A cél az volt, hogy esetleges tartalékok, elhagyható költségek és bevételi lehetőségek feltárásával csökkentsék az eredeti különbséget a tervezett bevételek és kiadások között. Reggel ugyanis még 7 milliárd forint bevétel és 8,5 milliárd forint kiadás látszott a táblázat végén.
-Az intézményeink és szervezeteink vezetőivel tárgyalva tudtunk tartalékokat feltárni, az év második felére kapacitáscsökkenéseket terveztünk, így eljutottunk oda, hogy most megközelítőleg 400 millió forintos hiány van eben a pillanatban a város 2023-as költségvetési tervezetében – közölte a munkaértekezlet végén a polgármester. Dr. Áldozó Tamás hangsúlyozta, minden szervezettől együttműködést kért, hiszen a hiány lefaragásában minden szervezet érintett és felelős. Kiemelte azt is, az önkormányzati szolgáltatások terén olyan kapacitásbeli korrekciókat kell végrehajtani, amelyek igazodnak az igényekhez, hiszen a ki nem használt kapacitások fenntartása a közpénzek elpazarlását jelenti.
-Béremelés nem lesz, de a törvény által előírt átsorolásoknak, jubileumi juttatásoknak és a bérminimum, valamint a minimálbér változásoknak eleget teszünk – közölte, hozzátéve, díjemelésekre viszont szükség lesz, ezekről a következő testületi üléseken döntenek majd. Ezek egyébként minden évben ilyenkor tárgyalandók és azt is figyelembe kell venni, hogy a pandémia miatt éveken át nem volt lehetőség ilyenre – emlékeztetett a polgármester.
Arról is beszélt a tanácskozás végén, hogy a szükséges karbantartási munkákra lesz pénz, de a saját forrású intézményi beruházásokat kihúzták a a költségvetésekből.
-A megkezdett és már leszerződött beruházásokat végre fogjuk hajtani. Ilyen például a Szent István úti útfelújítás, melyhez belügyminisztériumi támogatásunk van, de ilyen a JMK épületén a napelemek telepítése is. Új beruházást azonban nem indítunk – emelte ki. Mint mondta, ha a most látszó hiányt sikerül kezelni, akkor a Kossuth utca egy rövidebb szakaszán, az áruház előtt folytatódhat a munka.
Hogy a most még hiányzó közel 400 millió forint honnan kerül be a büdzsébe, az jelenleg nem látszik pontosan, az azonban biztos, hogy az önkormányzat felelősséggel gondolkodik a város pénzügyeiről. Így nem fogják túlzó adóbevételek szerepeltetésével egyensúlyba hozni a számokat, szeretnék elkerülni működési hitel felvételét és tartózkodnak attól, hogy értékes vagyontárgyak értékesítésével kelljen betömni a lyukakat.
A városvezetés a következő hetekben más, hasonló helyzetben lévő önkormányzatoktól informálódik, hogy ők hogyan kezelik a hiányt, érdeklődnek esetleges további kormányzati támogatásokról és még a mostaniakon túli belső saját források feltárásán dolgoznak majd, hogy február 15-ére egy olyan költségvetést tárjanak a képviselő-testület elé, mely menedzselhetővé teszi a város 2023-ban.