Legyen óvatos, ha az interneten vásárol!
Az internet elterjedésének köszönhetően az online vásárlás és az online fizetés is egyre népszerűbb, de sajnos veszélyeket is rejthet.
Egy pápai sértett 2022. április 5-én értesítette a rendőrséget arról, hogy az előző hónapban egy internetes webáruházból két pár cipőt rendelt, amelyekért előre kellett utalnia a vételárat és a szállítási költséget. Az utalás a bankkártya adatainak megadásával történt, melyeket közvetlenül az oldalon adott meg a vásárló. Hamarosan üzenetet kapott a számlavezető bankjától, és tájékoztatták, hogy az elutalt összeg mellett további tizenötezer forintot is levontak tőle. A várt csomagot – amelyért előzőleg még vámot is fizetett – 2022. április 5-én vette át a helyi postán, ám abban a megrendelt termékek helyett egy sálat talált.
A Pápai Rendőrkapitányság az ügyben információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntette miatt indított eljárást.
A biztonságos internetes vásárlás érdekében a Pápai Rendőrkapitányság az alábbiakra hívja fel a figyelmet:
- A jól ismert, nagy webáruházak alapvetően biztonságosak, de vásárlás előtt ellenőrizze az oldal URL-jét, hogy valóban megfelelő helyen jár-e! A fizetés történhet átutalással, bankkártyával banki oldalon keresztül, fizetési közvetítővel, virtuális vagy fizetési közvetítő által kibocsátott kártyával.
- Kevésbé ismert webáruház esetén ellenőrizze az üzemeltető adatait, a kapcsolattartási adatokat és a vásárlási feltételeket! Az üzemeltető lehet cég vagy magánszemély (egyéni vállalkozó), az oldalon fel kell tüntetni a címet, az adószámot és a cégjegyzékszámot, illetve a csomagküldésre jogosító nyilvántartási számot. Nézzen utána a webáruház értékelésének az interneten! Javasolt a személyes átvétel vagy az utánvétellel történő vásárlás.
- Az interneten történő bankkártyás fizetéshez általában dombornyomott kártyára van szükség, de vannak olyan nem dombornyomott kártyák is, amelyekkel lehet így fizetni. Egyes bankok bocsátanak ki virtuális kártyákat, amelyekre előzőleg a kívánt összeget a vásárlás előtt fel tudjuk tölteni, így vásárlás után nem marad rajta pénz. Fizetési közvetítő (Curve, Revolut) által kibocsátott kártyával is fizethet.
- A bankkártyás fizetésnél meg kell adni a kártya adatait (bankkártya típusa, száma, tulajdonos neve, lejárati ideje és a hátoldalon található biztonsági kódot). Ezek ismeretében visszaélésre nyílna lehetőség, hiszen a jövőben, aki ismeri ezeket az adatokat, szintén tudna vásárolni. Ennek kiküszöbölése érdekében csak bank vagy fizetési közvetítő által működtetett, biztonságos oldalon vagy mobilalkalmazásban adja meg ezeket az adatokat. Fizetéskor ellenőrizze a böngésző címsorban, hogy valóban a bank fizetési oldalán van. A tanúsítvány megléte csak azt garantálja, hogy a kapcsolat a számítógép és az oldal között megfelelően titkosított, az elküldött adatokat nem lehet visszafejteni.
- Egyes webshopokban és online piactereken van lehetőség fizetési közvetető (pl. PayPal, Barion, Upay, Simple) által történő fizetéssel. A szolgáltatónál a regisztráció során meg kell adni a fizetésre használt bankkártya adatait. A fizetési folyamat során a rendszer átirányít a fizetési közvetítőnél létrehozott felhasználói fiókba, ott a belépést követően tudja jóváhagyni a fizetést, amelynek során az összeg a korábban regisztrált bankkártyára terhelődik. A módszer biztonságos és egyszerű, a bankkártyaadatok nem kerülnek át a kereskedőhöz, és a bankkártyás fizetéstől eltérően nem kell minden alkalommal megadni azokat.