A csapadék eloszlásának meghatározása bizonytalan
Az előrejelzés nagyon bizonytalan, de a vízügy folyamatosan finomítja az árvíz elleni védekezés tervét – kezdi legfrissebb tájékoztatóját az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
„A ciklon gyors változása megnehezíti a csapadékmennyiség előrejelzését, a vízügy ennek ellenére nagy erőkkel folytatja a felkészülést az érkező árhullámok elleni védekezésre. Mosonmagyaróvár védelmében a Lajta-szükségtározó megnyitását is előkészítik szakembereink.”
Jelen adatok alapján az Alpok keleti és a Kárpát-medence nyugati, illetve északi részén várható a legzordabb idő. A még le nem hullott csapadék eloszlását térben és időben előre meghatározni nagyon bizonytalan.
Társszervekkel együtt ülésezett az Országos Műszaki Irányító Törzs
A Duna felső részvízgyűjtőire az elmúlt 24 órában több esett, mint azt a korábbi számítások mutatták. A várt csapadékmennyiséghez képest a Felső-Duna, az Inn, a Traun, az Enns vízgyűjtőjén valamivel több, míg a Lajtán, a Morván, a Rábán, a Vágon, a Murán és a Dráván kevesebb csapadékra lehet számítani.
Vízállások
A Duna Budapestig tartó szakaszán a III. fok szintje fölötti vízállás, a Lajtán és a Rábán akár a legmagasabb valaha mért vízszintet megközelítő, a Murán a III. fok, a Dráván Drávaszabolcsnál pedig az I. fok szintje körüli tetőzés valószínű.
A Tisza részvízgyűjtői közül a Sajón és a Tarnán az I. fok szintje feletti tetőzést várunk.
A vízügyi szolgálat nem csak személyzetet és eszközöket csoportosít át a védekezésben leginkább érintett területekre, de indulásra készen állnak azon műszaki irányítóink is, akik az önkormányzatok kérésére a helyi védekezéséhez nyújtanak majd szakmai segítséget.