Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

A pápai helytörténet hiánypótló kötete

Horváth Andrea | 2024.10.10.

Hiánypótló helytörténeti kiadvány született: Simon Zsolt történész a Veszprémi Törvényszék megbízásából kutatta hónapokon át a Pápai Járásbíróság múltját, s ennek eredményeként jelent meg az intézmény története. Az igényes kiadvány a Pápai Járásbíróság 1872-1990 közötti történetét mutatja be. A kötet megjelenését a Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás pályázat keretében az Országos Bírósági Hivatal támogatta.

 

A Pápai Járásbíróság története 1872 és 1990 között című kötet bemutatóján dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit, a Veszprémi Törvényszék elnöke köszöntötte a megjelenteket. Mint mondta, a pápai az ötödik a bíróságtörténeti kiadványaik sorában, a két veszprémi, a balatonfüredi és a tapolcai után. – Egy kicsit talán küldetésünknek is érezzük azt, most már sok éve, hogy kutassuk, feltárjuk és bemutassuk az egyes bíróságaink intézménytörténetét, ami több mint intézménytörténet, hiszen közösségekről, emberekről, életutakról, történetekről is van szó ebben, tehát ezek nagyon sokoldalú és komplex megközelítésű művek, az úgynevezett emlékkönyvek – hangsúlyozta.

 

Dr. Nagy Szabolcs egyetemi adjunktus méltatta a kötetet, s annak szerzőjét, Simon Zsoltot. Mint mondta, mindig is nagyon gazdag helytörténeti munka jellemezte Pápát, de a bírósághoz kötődő kutatás új színfolt ezen a területen. Azt is hozzátette, hogy sok forrás nem segítette a kutatómunkát, ezt a szerző is megerősítette. – Amikor ezt a munkát elvállaltam, akkor tisztában voltam azzal, hogy sem a városi levéltári iratanyaga, sem az Esterházy-uradalom iratai nincsenek meg, vagy hiányosak. A dualista korszaktól a Horthy-korszakig ezek az iratok elpusztultak, illetve a városi jogalkotás szerveinek feldolgozottsága is hiányos. Tehát ez egy kezdetleges mű, egy alapmű, amire aztán később alapozni lehet egy komolyabb munkát. Most az idő rövidsége szabta meg a mű terjedelmét – mondta Simon Zsolt, aki nagyon igyekezett azon, hogy másodlagos források segítségével a lehető legteljesebbé tegye a képet, amit a Pápai Járásbíróságról tudni kell.

 

Történelmi kronológiában olvasható az eseménytörténet, illetve levéltári, bibliográfiai kutatásokat és művészettörténeti kutatást is tartalmaz a kötet, illetve egy emlékkönyv lévén az itt dolgozó személyek életrajzait is belevettem. Ezekről a személyekről korábban semmilyen életrajzi adat nem létezett. Úgy kellett összeállítani több mint száz életrajzot, járásbírókét, telekkönyvi hatósági dolgozókét. A kötet kitér az ügyészségre, a végrehajtókra is.

 

Személyes hangú zárszavában dr. Tóth Ágnes, a Pápai Járásbíróság elnöke megköszönte mindazok munkáját, akik támogatták a kötet megjelenését. Hozzátette, ez a helytörténeti munka is segíti az itt dolgozók kötődését az intézményhez, s a bíróság története is egy fontos szál Pápa város múltjának szövetében.

 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: