A szén-monoxid-mérgezés 12 életet követelt 2024-ben
Hazánkban az elmúlt évben 1.085 alkalommal vonultak a tűzoltók szén-monoxiddal kapcsolatos esethez, 147-tel kevesebbszer, mint 2023-ban. A Katasztrófavédelem adatai szerint 145 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, 116-tal kevesebben, mint egy éve. Az év során sajnos 12 ember életét vesztette a mérgező gáz miatt.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a közösségi médiában hívja fel a figyelmet a veszélyre. Mint írják, évek óta kiemelt figyelmet szentelnek a megelőzésnek, ezen belül is elsősorban a szén-monoxid-mérgezések és a lakástüzek megelőzésére, ezek kapcsán a CO- és füstérzékelők szélesebb körű használatára.
A legtöbbször akkor keletkezik szén-monoxid, amikor zárt térben nyílt láng ég, és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. A tűz elhasználja a helyiség levegőjét és tökéletlen égés jön létre. Ennek mellékterméke a rendkívül mérgező szén-monoxid.
Fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
- Nyílt lánggal működő eszköz használata esetén állandó és automatikus szellőzésről kell gondoskodni, nem elég néha szellőztetni, az ablakokba légbevezetőket kell szerelni!
- Emellett érdemes évente egyszer ellenőriztetni a fűtőeszközöket, vízmelegítőket, és szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni.
- A kémény szabálytalan műszaki kialakítása vagy elhanyagolt állapota is hozzájárulhat ahhoz, hogy szén-monoxid keletkezzen.
- Családi házakhoz nem megy automatikusan a kéményseprő, időpontot kell foglalni az ingyenes kéményellenőrzéshez.
Fotó: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (Facebook)