A világ legnagyobb kristályai halálos veszélyt rejtenek
A bányászok olyan hatalmas gipsz-kristályokat fedeztek fel, amelyek meglepetésként szolgált mindenkinek. A gipsz dísztárgyak, szobrok alapanyaga a gipszkarton fő összetevője a törött csont rögzítője. Az emberiség évszázadok óta használja ezt az anyagot.
A hely halálosan veszélyes
A hatalmas kristály-oszlopok lelőhelye egy barlang, amely a Sierra de Naica-hegy alatt rejtőzik, 300 méteres mélységben. Az gipsz-kristályok legalább félmillió éven át nőttek ekkorára. A hely azonban nem látogatható, mert halálosan veszélyes.
Az Óriáskristály-barlang egy U-alakú üreg a Sierra de Naica alatti mészkőben. A nagyjából 30 méter hosszú és 10 méter széles tárna több tízezer éven át talajvízzel volt tele, amelyet egy magmakamra vezetett felfelé a nyílásba. Ez a behatoló víz anhidrit nevű ásványi anyagot tartalmazott. 58 Celsius-fok vagy magasabb hőmérsékleten az anhidrit stabil marad, ha azonban ez alá csökken a hőmérséklet, az ásvány kiválik a vízből és gipszé alakul. Mivel a kristályok víz alatt maradtak, a víz hőmérséklete pedig csak néhány fokkal süllyedt 58 Celsius-fok alá, képesek voltak folyamatosan növekedni.