Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

A volt honvédelmi miniszter tartott előadást Pápán

Varga Rebeka | 2024.10.23.

A Magyar Atlanti Tanács és a Honvéd Bajtársi Klub szervezésében a Jókai Mór Városi Könyvtárban dr. Benkő Tibor nyá. vezérezredes, volt honvédelmi miniszter, a Magyar Atlanti Tanács alelnöke tartott előadást. 

A rendezvényen az idén 75 éves NATO kapcsán a Magyar Honvédség haderőreformja, annak jövője, valamint a honvédség közép- és hosszútávú fejlesztése állt a középpontban.

Dr. Benkő Tibor a NATO létrejöttének 75 évéről beszélt, különös tekintettel Magyarország NATO csatlakozására, arra a 25 évre, mióta tagjai vagyunk a NATO szövetségnek.

Ugyanakkor az előadás nem csak erről szólt, hanem sokkal inkább a Magyar Honvédség fejlesztéséről, a haderőfejlesztésről. Arról, hogy miért kellett ezt, vagy miért kell most ezt végrehajtani, mik ennek az előzményei, hogyan kapcsolódik ez a NATO-hoz. Tehát egyrészt az a biztonsági környezet, amely a világban van, azok a kihívások, kockázatok, fenyegetések, amelyek érintik az emberiséget és szűkebb értelemben Európát és Magyarországot is, hogy ezzel szemben mi hogyan tudunk fellépni. Miért van szükség erre a NATO-ra, miért kell, hogy tagjai legyünk a NATO-nak, és ezen belül pedig miért fontos a nemzeti érdek, a nemzeti érdeknek az érvényre juttatása, és a nemzeti érdekek mentén ennek a honvédségnek a fejlesztése.
“Ha erről beszélünk, akkor természetesen arról is beszélni kell, hogy hol van a magyar állampolgároknak a helye, szerepe, feladata, elvárások, és ilyen értelemben nyilván fogok szólni a fiatalság, a fiatalok megszólításáról, arról a kadét programról, amit 2017-ben útjára indítottunk, arról a hazafias honvédelmi nevelésről, amely megteremti annak az alapjait, hogy valóban nemzeti érdekekről beszéljünk. Feltétlen szólni kívánok arról, hogy ez a hazafias honvédelmi nevelés milyen formában valósul meg, és az, hogy ez a haderőfejlesztés, amikor ezt kiötlöttük 2015-ben, 2016-ban és 2017-ben indítottuk el, akkor azt mondtuk, hogy az embert, a katonát kell a középpontba állítani, azt a személyt, azt az egyént, aki felveszi a küzdelmet, aki megvívja azt a csatát, és hogy ebben sikeres és eredményes legyen, ehhez pedig egy olyan haditechnikai eszközparkot kell létrehozni, tehát lehet azt mondani, hogy az elhivatott, elkötelezett katonák, akik lojálisak az ország lakosságával szemben, ők a legkorszerűbb, legmodernebb technikai eszközöket kapják a kezükbe. Adjuk meg azt a lehetőséget, hogy ezekkel a nagyon komoly kihívásokkal, kockázatokkal, azok a fenyegetések, amelyekkel szembenézünk, sikeresek és eredményesek lehessünk.”

Dr Benkő Tibor kiemelte, Magyarország tagja volt a Varsói Szerződésnek, egy katonai tömbhöz tartoztunk. Mint mondta, abból kell kiindulni, hogy Magyarország geostratégiai elhelyezkedése itt a Kárpát-medencében, az feltétlenül azt követeli, hogy legyenek szövetségesek, tartozzunk egy szövetségi rendszerbe, hiszen egyedül bármennyit is költünk a Magyar Honvédségre, mindig gyengébbek leszünk valakinél, de ha már szövetségben vagyunk, ha együttműködésben dolgozunk, ennek a szövetségnek a célkitűzését tudjuk úgy alakítani, hogy közös céljaink legyenek. 

“Tehát Magyarország is, amikor a rendszerváltás után a politikai vezetés elkezdett gondolkodni, akkor ment az útkeresés. És nagyon jól tudjuk, a Für miniszter úr volt akkor a honvédelmi miniszter, hogy ő beszélt még olyan körkörös védelemről, hogy tehát Magyarország legyen független, Magyarország legyen semleges, de ugye hamar rájöttünk, rájöttek, hogy ez lehetetlen.”

Nem lehet megvalósítani, hogy függetlenek legyünk, önállóak legyünk, olyan szövetséghez kell tartoznunk, ami tudja garantálni Magyarország és a magyar emberek békéjét, biztonságát – tette hozzá.

Ami Pápa szerepét illeti ki kell emelni, hogy városunk régi katonaváros. Pápa egyik ékköve volt a Magyar Néphadseregnek, majd a Magyar Honvédségnek, és tulajdonképpen itt Pápán jött létre 2009-ben az első Nehéz Légiszállító Képesség, amely bár nem NATO-kötelék, mert több nemzet alkotja ennek a működtetését, de mégis a gépek beszerzése az a NATO közreműködésével, segítségével, támogatásával valósult meg, és onnantól kezdve nemcsak a Magyar Honvédség érdekeit, hanem annak a sok nemzetnek az érdekét is szolgálja, a NATO, az EU érdekein kívül, annak a sok nemzetnek az érdekét, akik alkotják ezt a köteléket – magyarázta a volt honvédelmi miniszter





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: