Az utolsó pápai kékfestő mester
A Kékfestő Múzeumban Kovács József kékfestő mesterre emlékeznek a hónap műtárgya keretében, az Esterházy-kastélyban pedig egy úgynevezett Kulah Khud harci sisak látható májusban.
Kovács József már gyermekként is inaskodott a Kluge műhelyben, hisz édesapja 44 évig dolgozott a Kluge családnál. Természetesen Kovács József is itt lett pápai kékfestő. Ő vezette a pápai üzemet 1945-ig. Később önállósodott, kitanulta a kelmefestést, hisz a kékfestős textilek divatja leáldozóban volt. A Kékfestő Múzeumot mindig segítette tanácsaival, szakmai visszaemlékezésivel, sőt, tárlatvezetéseket is vállalt. 2000-ben kapta meg Pápa Város Díszoklevelét. A kamaratárlatban néhány dokumentum, fotó, illetve egy címeres terítője látható.
Az Esterházy-kastélyban pedig egy úgynevezett Kulah Khud harci sisak, avagy „sapkás sisak” látható, melyet Észak-Indiában és Perzsiában évszázadokon át (16-19. század) használták mind harci, mind ünnepélyes alkalmakkor.
Az alapforma, a sisakrész, acélból készült és kalapálással formálták, melyet a homlokrészen hegesztéssel zártak. A sisakok csúcsdísze is általában négyszögletű tüskeforma, melyet zománcozást utánzó színes növényi ornamentikás festéssel láttak el. A homlokrészre kétoldalt szegeccsel felerősített tolldísz tartót erősítettek. A sisak peremére az áttört koronát utánzó díszt szintén szegeccsel rögzítették, melyen körben nyak- és homlokvédő páncéllánc függ.
A gyűjtemény érdekes darabja ajándékozás útján került a Gróf Esterházy Múzeum tulajdonába 1956-ban.