Barátság és jótékonykodás – török és magyar speciális mentők városunkban
Péntek délután érkezett meg városunkba a törökországi Cifltlikköy település delegációja. A vendégek a Speciális Mentő Alakulat Alapítvány meghívására látogattak el hazánkba és Pápára. A település vezetőjéből, katasztrófavédelmi igazgatójából és speciális mentőiből álló küldöttség együtt dolgozott a magyar Rescue 24 Nemzetközi Speciális Mentőcsapattal a törökországi földrengés mentési munkálataiban, ott indult a barátságuk, mely most egy közös hétvégével folytatódik.
A látogatók megtekintették az Esterházy-kastélyt, majd a szabadtéri színpadon a magyar egység tagjai egy balesetes gépjárműből mentési gyakorlatot mutattak be török kollégáiknak. Késő délután Orbán János speciális mentő, az alapítvány alapítója tartott vetítettképes előadást a kastélyban, melyben az alakulat tevékenységét ismertette és a februári törökországi földrengés mentési munkálatait idézte fel. Az eseményen részt vett Gülşen Karanis Ekşio?lu, a Magyarországi Török Nagykövetség vezetője, dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő és dr. Áldozó Tamás polgármester.
A városvezető köszöntőjében a magyar történelmet idézte fel, melynek része a 140 évig tartó török hódoltság, majd a közelmúltban történt katasztrófáról és a két nép közötti kapcsolatról szólt.
-Törökország és Magyarország között különleges kapcsolat van. A magyar emlékezet nem tartja ellenséges nemzetnek a törököket, sőt sokan rokon népnek tartják őket. A törökországi földrengés híre a magyarok többségét is megrendítette. Mi szerencsésebb helyen élünk, ilyen pusztító erejű földrengések nálunk nincsenek, de ez nem azt jelenti, hogy ne tudnánk átélni ezt a borzalmas katasztrófát és ne tudnánk együtt érezni az áldozatok családjaival.
A polgármester a magyar speciális mentők tevékenységét is méltatta beszédében.
-A magyar speciális mentők a világ minden pontján segítenek hasonló szerencsétlenségek esetén. Jó volt látni, hogy Törökországba is gyorsan odaértek és eredményesen dolgoztak és különösen büszkék vagyunk arra, hogy közülünk való is volt a csapatban.
Dr. Áldozó Tamás azt kívánta, ne történjen ilyen katasztrófa többé és legyen alkalmuk a magyaroknak és törököknek békeidőben is erősíteni az együttműködést, melynek mindkét fél számára szép eredményei lesznek.
Gülşen Karanis Ekşio?lu magyarországi török nagykövet szeretettel üdvözölte a megjelenteket. Beszédében felidézte a februári katasztrófát, melyben férje is megsérült. Amikor a földrengés hírére hazautazott Budapestről, akkor találkozott a magyar mentőcsapattal, akiknek munkáját hálásan megköszönte. Az excellenciás asszony emlékeztetett, 167 magyar segítő vett részt a mentésben.
-A földrengés Magyarország területének 20 százalékánál is nagyobb területet érintett, ahol 14 millió ember élt. A katasztrófában több mint 50 ezer ember veszítette életét.
A nagykövet utalva a polgármester szavaira, úgy fogalmazott, bár a törökök és magyarok kapcsolata a múltban hosszú időn át nem volt felhőtlen, most a barátság és az önzetlen segítség jellemzi ezt a kapcsolatot.
A találkozó jótékonysági aukcióval folytatódott, melyen a támogatók által felajánlott tárgyakra licitáltak a jelenlévők. Az árverésen befolyt több mint 600 ezer forint egy részét egy speciális akkumulátoros mentőeszközre, úgynevezett szúrófűrészre fordította Orbán János csapata, az eszközt át is adták a török kollégáknak, az adomány másik részét pedig a török nagykövetségen keresztül juttatják el azokhoz a családokhoz, akiket kimentettek a romok alól.