Brutálisan megdobta az árakat a kiadó lakások iránti kereslet
Soha nem kerestek még annyi kiadó lakást márciusban, mint korábban. Az egy évvel korábbinál 5, a járvány előtti szinthez képest pedig 14 százalékos volt a növekedés a fővárosban.
Ezzel együtt persze drágultak a bérleti díjak is. Februárhoz képest országosan 2,3, Budapesten pedig 2,9 százalékos volt a drágulás, amelynek mértéke éves összevetésben 18,2 és 19 százalékos volt. Az Ingatlan.com tájékoztatása szerint a kimagasló érdeklődéshez a lakáshitel-kamatok emelkedése mellett az is hozzájárult, hogy sok Ukrajnából menekülő keresett lakást Magyarországon. A KSH-ingatlan.com közben arról számolt be, hogy a 2015-ös szinthez képest 53 százalékkal kellett többet fizetni egy kiadó ingatlanért, amire eddig nem volt példa.
Az április további áremelkedést hozott. Budapesten 170 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, de voltak olyan kerületek is, ahol a 250 ezer forintot is elérte az összeg, a legolcsóbbnak számító városrészekben pedig 125 ezer forint körül mozgott a tarifa.
A megyeszékhelyek közül Veszprémben, Győrben, Székesfehérváron és Tatabányán 130-150 ezer forint között voltak az árak, Szegeden, Pécsen és Debrecenben pedig átlagosan 115-120 ezer forintért lehetett lakást bérelni.
Balogh László az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint egyerőre bizonytalan, mennyire lesz tartós a keresetnövekedés, az emelkedő lakáshitel-kamatok miatt viszont középtávon növekedhet azok száma, akik az albérletpiacon találják meg számításukat.
A szakember a felsőoktatásba tartó diákok számára sem szolgált jó hírekkel, hiszen szinte biztos, hogy a nyári csúcsidőszakban a korábbi éveknél magasabbak lesznek az árak.
Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: pexels.com