Csökkentsük biológiai lábnyomunkat!
Az energiatakarékosság mindennapjaink része kell, hogy legyen, ma azonban, a nemzetközi energiatakarékossági világnapon talán jobban végiggondoljuk, hogy mindennapjainkban mennyi energiát használunk.
A második évezred eleje óta megtartott világnap legfontosabb célja, hogy ráirányítsa a figyelmünket a környezettudatosságra, a fenntarthatóságra és az energiatakarékosságra. Fontos felismernünk, hogy a környezet megóvása mindannyiunk közös felelőssége.
Ne gondoljuk azt, hogy mi, magunk nem tehetünk sokat a jó ügy érdekében, hiszen csak közös erőfeszítésekkel lehet nagy eredményeket elérni. Kis odafigyeléssel a háztartásokban is komoly megtakarítást érhetünk el, s a „sok kicsi sokra megy” elv alapján a mi megtakarításunk végül környezetünk előnyére válik. Ehhez azonban új szemléletmódra és tudatosságra van szükség.
Néhány tipp, amivel energiát takaríthatunk meg:
· Kapcsoljuk le villanyt, ha nem vagyunk az adott helyiségben, kapcsoljuk ki a tévét, ha nem nézzük!
· Felejtsük el a stand by-üzemmódot és a bedugva felejtett töltőket!
· Ne indítsuk el a mosógépet, ha csak félig van ruhákkal, vagy használjuk a fél-programot.
· A hűtőgép leghatékonyabban akkor működik, ha a belső hőmérsékletet + 7°C-ra állítjuk, a fagyasztóban -18 °C elegendő a tárolásra.
· Használjunk energiatakarékos izzókat!
· Spóroljunk a fűtéssel! Biztos, hogy 25 °C-ra kell állítani a termosztátot? Csökkentsük a hőmérsékletet, ha nagyon fázósak vagyunk, inkább vegyünk fel egy pulóvert!
· Ne takarjuk le fűtési szezonban a fűtőtestet feleslegesen, és figyeljünk oda, hogy takarítsuk le őket rendszeresen!
· Amikor bevásárolni indulunk, vigyünk magunkkal szatyrot!
· Főzéskor csak akkor kapcsoljuk be a főzőlapot, illetve gyújtsuk meg a lángot, amikor már ténylegesen nekiállunk a főzésnek!
· Főzéskor használjuk az edények fedőjét!
Egyéni takarékoskodással csökkenthetjük biológiai lábnyomunkat és nem utolsó szempont, hogy így példát mutatunk gyermekeinknek, akik számára már természetes lesz az energiatakarékosság.
Fotó: Illusztráció (Pixabay)