Egy 200 éves céhes oklevél került vissza Pápa városához – Gyurcsány Ferenc adományozta a történelmi dokumentumot

Pápa ipartörténetének egy különleges darabja, egy 1822-ből származó céhes oklevél került a város tulajdonába. A dokumentumot Gyurcsány Ferenc pártelnök, volt miniszterelnök adományozta Pápa városának, miután évekig saját birtokában őrizte.
A történet még januárban kezdődött, amikor Grőber Attila, Pápa város polgármestere egy fém dobozt kapott, benne egy céhes oklevéllel. Akkor még nem lehetett tudni, hogy az okirat eredeti-e. A két politikus megállapodott abban, hogy ha az irat csak egy szép hamisítvány, akkor Grőber Attila, mint magánszemély birtokába kerül, ha viszont eredeti, akkor a városé lesz.
A muzeológusok vizsgálata egyértelműen megállapította: az oklevél valódi, így – a korábbi megállapodás szerint – a várost illeti.
Gyurcsány Ferenc a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a különleges dokumentumot évekkel ezelőtt feleségétől, Dobrev Klárától kapta ajándékba, az 50. születésnapjára. A meglepetés egy antikváriumból származott. Már akkor eldöntötték, hogy a dokumentum nem maradhat náluk, hanem egyszer visszakerül Pápára.
– "Szerintem Pápán van jó helye egy ilyen dolognak, nem pedig az én szekrényemben." – fogalmazott a pártelnök. – "Örömmel és nagy tisztelettel adom át, szerintem gyarapítani kell a várost, nem elvenni, hanem beletenni azt, ami van."
A céhes oklevél a kalaposok és süvegesek 40 szakaszból álló céhszabályzatát tartalmazza, amelyet császári megbízott is hitelesített. Jelentősége nem csupán a város ipartörténetében rejlik, hanem abban is, hogy magyar nyelven íródott, így a mai fiatalok számára is könnyen érthető, tanulmányozható.
Grőber Attila megerősítette, hogy az oklevelet először a Városházán fogják kiállítani, az ülésterem közelében. Később pedig az ipartörténeti kiállítás állandó darabja lehet az Esterházy-kastélyban.
– "Elkezdődtek az előkészületek egy új szemléletű várostörténeti kiállításra, valamint egy új típusú Pápa város napjára, amelyet június 16-án tartanánk. Ennek központi eleme lehet az alapító oklevél, amelyet akár a Fő téren is bemutatnánk a lakosságnak" – tette hozzá a városvezető.