Egy éjszaka a könyvtárban
Egy mesés utazásra invitálta az érdeklődőket – korosztálytól függetlenül – a Jókai Mór Városi Könyvtár. A Mesék éjszakája elnevezésű rendezvényükre könyvbemutatóval, játékkal, élőzenés homokanimációval, csillagos égbolt tanulmányozásával és természetesen sok-sok mesével készültek. A programra 165 fő váltott jegyet, így népszerűsége megközelítette a Harry Potter-rendezvényét.
Kerekítő Manó kezdett 18 óra után, az ő mondókáival és történeteivel indult az első Mesék éjszakája a pápai könyvtárban. A Kerekítő megteremtője, J. Kovács Judit jött el Pápára, ahol mint mondta, Kerekítő manó már évek óta játszik a gyerekekkel foglalkozásokon és az ovikban is.
2009 óta népszerűsíti kiadványaival a népi mondókákat, ölbeli játékokat nemcsak azért, mert jókedvre derítik a gyermeket és szülőt, hanem mert az altatódalok, dúdolók és dünnyögők, ölbeli játékok mind-mind hozzájárulnak a gyermekek érzelmi biztonságának kialakulásához, fejlesztik szókincsét, beszédértését, memóriáját, és kihatnak a mozgásfejlődésre is – mondta. Azt is elárulta, hogy az ő gyerekkori kedvencei Mazsola és Tádé voltak, s kiemelte, hogy a mesékből sosem lehet kinőni.
Ezt követően Vig Balázsé volt a színpad, ő első meséjét mutatta be interaktív módon. A három bajusz gazdát keres című történet volt, az első meséje, amit írt (még egyetemistaként), anélkül, hogy lett volna élő kapcsolata gyerekekkel, így saját kiskori énjét hívta segítségül. Annyira jól sikerült, hogy már számtalan könyvet tudhat magáénak, s nemcsak kicsiknek, de kiskamaszoknak is ír történeteket.
– Az ifjúsági könyvek tettek igazi olvasóvá. Legfontosabb kedvenceim az Erich Kästner könyvek voltak, például A repülő osztály és az Emil és a detektívek, a másik kedvencem pedig a Gombháború Louies Pergaudtól. Azt hiszem, ezeknek a könyveknek köszönhetem, hogy sikerül őszintén beszélni a történeteimben – mondta az író.
A Mesék éjszakájának voltak kísérőprogramjai is. Rendkívül népszerű volt a meseösvény, melynek során hét próbát kellett kiállniuk a gyerekeknek. Volt például mesehős kereső, kirakó, ügyességi feladat, s az utolsó állomás volt az igazi bátorságpróba. Itt ugyanis egy letakart dobozba kellett belenyúlniuk a kis hősöknek. Próbálta őket megfélemlíteni a doboz őrzője, sikertelenül. A dobozban egyébként volt többek közt gumiból készült hatalmas pók és csigaház is.
A meseösvényen a kézműves foglalkozáson elkészült sárkányfej biztonságot adó kísérő volt, s nagyon sokan alkották meg saját tündéri fejdíszüket is. Az alkalomra természetesen a könyvtár dolgozói is viselték hercegnői tiarájukat, de volt Jótündér is, valamint Shrek sem hiányozhatott.
Mindig nagyon sok érdeklődő volt a Pápai Csillagászati Klubnál is. A pápai csoport igazán kitett magáért, minden korosztály talált kedvére való elfoglaltságot. Az eget két nagy távcsövön kémlelhették, volt kirakó, ügyességi feladat, festménykiállítás is. Dani Tamás csoportvezető egy mesét is olvasott, amit ő írt, Csillagok a tó tükrén címmel, melyben egy kis csillag keresi az útját egy manó segítségével.
Az estet a Marica Produkció 22 órakor kezdődő előadása zárta, egy indián mese, teremtéstörténet, melynek aktív részesei voltak a jelenlevők is. Felnőttek és gyerekek együtt nézték és élték meg a történetet, mely a mesemondás, a homokanimáció és a zene, bábok segítségével tanított életről, örömről.