Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KULTÚRA

Egy név, két művész, száz év

Horváth Andrea | 2023.06.23.

Ürmös Péter volt a vendége a Jókai Mór Városi Könyvtár Pápai fotóalbumok sorozatának. A pápai születésű grafikusművész nagyapjáról, idősebb Ürmös Péterről is mesélt, aki jól ismert festőművész volt. Ürmös Péter maga is számos képzőművészeti ágban tevékenykedik, s bár érettségi után elköltözött Pápáról, rendszeresen visszajár szülővárosába egy-egy kiállítás, előadás erejéig.

Idősebb Ürmös Péter Szabadkán született 1879-ben.  Rajztanári diplomáját a Képzőművészeti Főiskola elődjében szerezte, ahol 1899 és 1912 között tanult. 1909-től kezdődően rendszeresen szerepelt a Műcsarnok és a Nemzeti Szalon évszakos tárlatain. Festményeket, rézkarcokat, litográfiákat, sőt, karikatúrákat is készített. Mindössze 46 évesen, 1925-ben hunyt el.

Munkái közt találhatóak város- és tájképek, életképek, csendéletek, melyeket alapos megfigyelés, valósághű ábrázolás jellemez, mondta az unoka, aki feladatának tekinti a nagyapa fennmaradt munkáinak felkutatását és rendszeres bemutatását, hisz idősebb Ürmös Péter alkotásainak nagy része a második világháború idején elpusztult. 

Ürmös Péter elmondta, hogy gyermekkorában nagyapja képeit nézve nőtt fel, s bár a XX. század művészeti irányzatai őt sem kerülték el, hatottak rá, ám visszatért a forráshoz, a természethű ábrázoláshoz, nyilván másként, más sajátosságokkal, mint nagyapja, de mégiscsak az ő nyomán haladva. Nem is titkolja, hogy példaként tekint rá, s nagy szívfájdalma, hogy nem találkozhattak személyesen. 

Ürmös Péter édesapja jogászember volt, tehát ő nem művészi pályán indult el, ám a tehetség nála sem hiányzott, hadifogsága idején cigarettapapírra készített rajzokat, ezek meg is jelentek egy kis füzetben.

Ürmös Péter Pápán született, épp 66 éve. Mint mondta, sokat köszönhet a pápai művésztanároknak. A. Tóth Sándor és a Kör meghatározó volt, ma is büszkén őrzi a képet, amit róla rajzolt, s ő volt az, aki először alkotótáborba vitte tanítványát, ahova Ürmös Péter azóta is rendszeresen jár. Heitler László segítségével csinálta az első linómetszetét, Szalay Lászlóval akvarelleket festett, Borbély Lajos tanárjelölt korában volt a mentora, a BME-n pedig dr. Nemcsics Antal tanítványaként színdinamikai, valamint építészeti formatervezői szakon szerzett másoddiplomát. Ma is hálás azért, hogy tőlük tanulhatott.





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: