Egyiptom kincseinek nyomában
A Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei is változatos programmal várták az érdeklődőket. A gyűjteményi könyvtárban a Petőfi bicentenáriumra készült kiállítást tekinthették meg az érdeklődők, akik természetesen éltek azzal a lehetőséggel is, hogy használják az egykori főiskolai nyomda gépét is. Sokan nyomtatták ki a nemzeti dalt saját kezűleg.
Schilde René, a gyűjteményi könyvtár munkatársa elmondta, hogy a márciusban nyílt kiállításnak nagyon sok látogatója volt az eltelt hónapokban, iskolai csoportok is érkeztek és a városi sétán is sokan részt vettek, így nemcsak a pápai Petőfit, de a várost is megismerték egy kicsit a látogatók.
A Pannonia Reformata Múzeumban ezúttal az egyiptomi kiállítás állt a középpontban. Egyrészt három új műtárgy is érkezett a kiállításba. A Szépművészeti Múzeumból egy évre három érdekességet kapott kölcsön a kiállítóhely. Egy több mint háromezer éves, tiszafából készült halotti szobor, egy kartusamulett és egy hiaretikus írást tartalmazó papirusztöredék került most Pápára.
Másrészt két érdekes előadást is hallhattak az érdeklődők egy tavaszi egyiptomi ásatásról. Élményeiről, tapasztalatairól Halászné Kapcsándi Szilvia múzeumvezető és Vasáros Zsolt egyetemi tanár beszélt. Halászné Kapcsándi Szilvia elmondta, hogy számára múzeumpedagógusként ez volt pályájának csúcsa, hisz egy valódi egyiptomi sírfeltáráson tanulhatott. Olyan műtárgyakat, például amulettet, nátronnal teli zacskót, múmiamaradványokat tarthatott a kezében, amiről eddig csak olvasott és úgy mesélt a látogatóknak.
A leletek osztályozása, válogatása volt a legfontosabb feladata, igaz, hatalmas hőségben. A 21 napos expedíció során volt néhány szabadnap is, Asszuán, a karnaki templom, a Királyok völgye – csak néhány hely, ahol a múlt ma is tapintható, mondta. Hozzátette, lehet, hogy Egyiptom a Föld napos oldala, de mi itt az élet napos oldalán vagyunk, hisz nehéz sorsokat, nélkülözést tapasztalt utazása során. Az egyiptomi ásatás tapasztalatait felhasználva egy múzeumpedagógiai kiadványt állít majd össze.
Vasáros Zsolt Ybl- és Pro Architectura díjas építész, egyetemi tanár, tanszékvezető 1996 óta részt vesz a magyarok egyiptomi sírfeltárásaiban. Ő az ásatások szakmai hátteréről beszélt elsősorban.
A Múzeumok éjszakáján a kézműves foglalkozás is Egyiptom kincseihez kapcsolódott, rézékszert készíthettek a látogatók, agy amulettet is festhettek.