Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Embertelen időkre, a kommunista diktatúrák áldozataira emlékeztek

Pintér-Papp Eszter | 2025.02.25.

„A jövendő nemzedékek előtt kötelességünk feljegyezni a 20. század bűneit, és biztosítani, hogy azok soha ne ismétlődhessenek meg” (Milan Kundera)

Február 25. van, a Kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947. február 25-én a kommunistákkal szembeni kiállása miatt a szovjet hatóságok letartóztatták és a Szovjetunióba vitték, ahol kilenc évet töltött fogságban. Az Országgyűlés 2000 júniusában ezért jelölte ki ezt a napot a kommunista terrort elszenvedők emléknapjául. Pápán a hagyományokhoz hűen a Sulyok Dezső-szobornál tartottak megemlékezést ma délután.

A rendezvény szónoka dr. Nagy-L. István, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténeti Kutató Intézete kutatója volt. A beszédben elhangzott, Kovács Béla esete szemléletes szimbóluma a kommunizmus áldozatainak. Sorsa sok szempontból hasonló Sulyok Dezsőével, akire szintén lecsapott a kommunista hatalom – a Kisgazdapárt elhagyására kényszerítették, megbélyegezték, végül az ország elhagyására kényszerült. Az ő kettőjük sorsa is jól mutatja, mi történt az ellenállókkal, a másként gondolkodókkal, a magyar értelmiség színe-javával.

Dr. Nagy-L. István emlékeztetett, a kommunista diktatúrák embertelen módszereket alkalmaztak világszerte. A legmértéktartóbb kutatások szerint ez az ordas eszme százmillió ember életét követelte, de vannak százharmincmilliós becslések is. A számok mögött életek, emberi sorsok, családok – köztük magyar emberek, magyar családok is vannak. A rendszer százezrek életét nyomorította meg.

A szónok úgy fogalmazott, a kommunista diktatúra áldozata lett az egész magyar társadalom. Áldozat, de nem gyógyíthatatlanul beteg áldozat. Vissza-visszaesett, de végül a gyógyulás útjára lépett. Akadt egy doktor mindannyiunknak – kinek egy könyv, kinek egy barát, kinek más, aki megmutatja az utat a gyógyulás felé. A gyógyulás egyik fontos állomása, hogy együtt emlékezünk a kommunista diktatúrák áldozataira.   

 

A beszédet követően a megemlékezés résztvevői elhelyezték a tisztelet koszorúit és mécseseit a Sulyok Dezső-szobornál és a Mándi Márton István utcában, dr. Katona István emléktáblájánál.

A megemlékezésen szavalattal közreműködött Szabó Dávid, a Türr István Gimnázium 11. osztályos tanulója. A fáklyás díszőrséget a Petőfi Sándor Gimnázium diákjai adták.   

(További részletek a PÁpa Városi Televízió szerdai hírműsorában.)

       

 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: