Erkel-nap a zene jegyében
1810. november 7-én született a nagy magyar zeneszerző, Erkel Ferenc. Az Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola tanárai és diákjai minden évben megünneplik a névadó születésnapját. Az ünnepségnek vannak hagyományos elemei, ilyen például a zeneszerző életét, munkásságát bemutató, vetített képes ismertető.
– A zeneszerző életrajzáról néznek meg a gyerekek egy prezentációt, illetve a legjelentősebb operáiból hallgatunk meg operarészleteket. Úgy gondolom, hogy fontos, hogy a gyerekek ezeket az operákat már az első néhány hang alapján felismerjék és megdobbanjon a szívük. Gondolok itt a Hazám, hazámra vagy éppen a Palotásra. Én bízom benne, hogy ha így minden évben egy kicsit belehallgatunk, akkor mire nyolcadikosok lesznek, belemászik mindenkinek a fülébe ez a dallam – mondta az igazgató, Heizer Zoltánné.
Idén ezt a prezentációt Mógor Dorka, a DÖK elnöke, valamint Horváth Noémi és Györke Zalán alelnökök állították össze, mutatták be. Az ünnep hagyományos eleme a koszorúzás is, majd a végzősök felkötötték az elsősöknek az erkeles nyakkendőt, ami egy szimbolikus mozzanat.
– Minden tök jó ebben az iskolában, jól érezzük magunkat. Azért szerettem volna ide járni, mert ismerek egy csomó gyereket, meg közel lakunk itt, és a Regina nénit meg imádom – mondta Harkály Maja és a testvére, Olivér.
Az is hagyomány, hogy vendéget hívnak az Erkel-napra. Idén a gyenesdiási dalárda tagjai tartottak rendhagyó énekórát és hangszerbemutatót. Amit a gyerekek nagyon nagy örömmel szoktak fogadni az a hangszerbemutató, hoztunk tárogatót, dudát, tekerőlantot, klarinétot, bőgőt, tehát aki esetleg még nem látta ezeket a hangszereket, azoknak nagy élmény ez a program, emelte ki a dalárda vezetője.
A nap folyamán az alsó tagozatosok kézműves foglalkozáson is részt vehettek. A felsősök már hetek óta végeztek kutatómunkát, több témakörrel is foglalkoztak Erkel Ferenc és a kor kapcsán. Nemcsak a zenével, hanem a képzőművészettel, irodalommal is. Az Erkel-napon ismereteiket forgószínpad-szerű játékos versengés keretében tesztelhették.