Esküvői emlékek 1881-ből

A házasság hetén, minden évben februárban, a Valentin-nap környékén a házasság és a család áll a középpontban. Idén február 9-16. között szerveznek ehhez kapcsolódóan programokat – városunkban is. A Gróf Esterházy Múzeum munkatársai is ezt a témát választották a hónap műtárgya kiválasztásakor.
Az Esterházy-kastélyban a februári hónap műtárgya egy esküvői fotó, mellette pedig a menyasszonyi koszorú – mindkettő 1881-ből. A XIX. század végén és a XX. század elején még kettéváltak a paraszti és polgári kultúra házasodási szokásai. Ez a téli időszak a paraszti kultúrában a párválasztás, illetve az esküvők, lakodalmak legfőbb időszaka volt, ugyanis ilyenkor volt kevesebb munka a földeken – mondta a szakmai vezető, dr. Méri Edina.
A polgári kultúrában jellemzőbb volt a tavaszi, nyári esküvő, hisz például a tisztviselők ilyenkor kaptak szabadságot, tehát egyértelmű volt erre az időszakra tenni a jeles eseményt – tette hozzá a szakmai vezető. Az advent és a böjt tiltott időszak volt a házasságkötések terén, és eleink szívesen választották például a szerdai napot esküvői dátumként. A kiállított fénykép 1881. május 9-i dátumot jelez, ez hétfőre esett. A két kultúra közti különbségek sorába tartozik a menyasszonyi ruha színe is. 1840-ben Viktória királynő viselt először fehér menyasszonyi ruhát, a feljegyzések szerint innen terjedt el ez a szokás. Persze idő kellett a térhódításhoz. A paraszti kultúrákban igazából a népviselet volt a menyasszonyi ruha, a népviseletüknek a legdíszesebb változata, ez gyakorta színes volt. Volt olyan terület, olyan tájegység, ahol feketében esküdtek, mert a fekete nem feltétlenül a gyászt jelentette, hanem az ünnepélyességet. A fehér pedig a tisztaságot, a szűziességet szimbolizálja.
A kiállított fejdísz a korszak jellegzetes jegyeit mutatja. – Ezt készítették rozmaringból, a rozmaring a tartósságot szimbolizálta, és bíztak abban, hogy a házasság is tartós lesz. Azután pedig mirtuszból készítették a koszorúkat, illetve később megjelentek a nem növényi eredetű kiegészítők, mint például ennél a darabnál is, vannak természetes növényi elemek, illetve vannak kiegészítők, amik textilből vagy más anyagból készültek – magyarázta dr. Méri Edina.
A fotón Kiss Imre és Molnár Ida látható. Nem véletlen, hogy a fejdísz és a fénykép is fennmaradt az utókor számára. – Szokás is volt, hogy a menyasszonyi koszorút megőrizték a vőlegénybokrétával egyetemben, mégpedig általában egy fakeretet készítettek ennek, és oda az esküvői fotó mellé helyezték, és ezt ilyen ereklyeként őrizték.
A fénykép és a fejdísz is a Győry-gyűjtemény részét képezi.