Evangélikus gyülekezeti nap Homokbödögén
Ünnepi istentiszteleten adtak hálát és emlékeztek az evangélikusok Homokbödögén. A történelmi visszatekintés mellett bemutatták a homokbödögei határban talált korpuszt is.
Az istentiszteleten megtelt az 1779-ben épült templom, melynek alapkőletétele 1779. július 6-án volt. Nyolc evangélikus egyházközség hívei azért jöttek össze Takácsiból, Pápáról, Nagyacsádról, Mezőlakról, Nemesgörzsömyből, Homokbödögéről, Tapolcafőről, Nagygyimótról, hogy hálát adjanak a 310 évvel ezelőtti befogadó nyitottságért, szeretetért. 1714-ben az evangélikusoknak el kellett hagyni Pápa város főterén lévő akkori templomot és iskolát. A türelmi rendelet hatályba lépéséig 1714-1781 között létrehozták az Összefoglalt Ágostai Hitvallású Pápai és Homokbödögei Gyülekezetet.
Az ünnepi istentiszteleten igét hirdetett Menyes Gyula helyi lelkész, Polgárdi-Németh Katalin takácsi lelkész, Gabnai Sándor balatonfüredi lelkész és Polgárdi Sándor pápai lelkész szolgáltak. A kántori szolgálatot Bertalan Beatrix végezte az orgonán. A pápai evangélikus kórus több énekkel szolgált.
A templomban köszöntötte az egyházközségek képviselőit Dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő. Dr. Péterváry Tamás régész bemutatta azt a limoges-i Krisztus korpuszt, mely Homokbödögéről származik, hisz itt találta meg egykoron Banai Endre néhai felügyelő.
Polgárdi Sándor pápai lelkész visszaemlékezett a múlt eseményeire és bemutatta az 1708-1714 közötti vegyes anyakönyvet, amelyet a Magyarországi Evangélikus Egyház támogatásával restauráltak. Emellett a lelkész bemutatta a perselyládát is, amely 1784-ben készült.
Istentisztelet után az udvaron a lelkészek, felügyelők, gyülekezeti tagok és az országgyűlési képviselő almafát ültetett. A kultúrházban a homokbödögei néptáncegyüttes és a tapolcafői Forrás Népdalkör lépett fel.
Fotó: Polgárdi Sándor