Felelősségünk a teremtett világ gyermekeiért

„Felelősségünk a teremtett világ gyermekeiért” mottóval rendeztek szakmai konferenciát pénteken a Vajda Márta Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézményben. A rendezvényen olyan fontos témákról hallhattak előadásokat az érdeklődők, mint a tehetségfejlesztés, az autizmus, vagy a súlyosan, halmozottan sérült gyermekek ellátása.
A konferencián megjelenteket Csutiné Papp Orsolya, a házigazda intézmény főigazgatója köszöntötte, hangsúlyozva, elkötelezett szakemberek gyűltek össze Pápán, hogy közösen gondolkodjanak egy olyan területről, ami mindegyikük szívügye – ez pedig a sajátos nevelési igényű gyermekek támogatása. A közös gondolkodás, az egymás iránti nyitottság és az együttműködés az, ami előre viheti ezt a fontos területet. Mint elhangzott, valamennyien olyan oktatási hálózatért dolgoznak, ami minden gyermek számára biztosítja a kibontakozás lehetőségét, függetlenül attól, hogy milyen adottságokkal született.
A konferencia résztvevőit köszöntötte Péterffy Balázs, a Klebelsberg Központ szakmai elnökhelyettese is, aki arról szólt, nagyon fontos téma a sajátos nevelési igényű tanulók oktatása. Hangsúlyozta, mindenkinek jár egy esély, amit megadni ma Magyarországon az iskolarendszer feladata is. Egy országnak sok szempontból jó tükre az, hogy hogyan foglalkozik a sajátos nevelési igényű gyermekekkel. Magyarországon büszkék lehetünk a gyógypedagógiával kapcsolatos kutatásokra, arra, hogy a gyógypedagógia területén is több intézménytípus van, és hogy ezt mindenki értéknek tekinti.
A rendezvény megnyitóján szavalattal működött közre Lakatos Milán 9. osztályos tanuló, és a résztvevők láthatták a Vajda Márta EGYMI tánccsoportjának Befogadunk című, rendkívül kifejező és látványos táncjátékát is.
A konferencián megjelent közel száz szakember a nap folyamán több csoportban szakmai előadásokat hallhatott. A témák közt szerepelt a tehetségfejlesztés elmélete és gyakorlata, az autizmussal élő gyermekek helye, lehetőségei a köznevelésben, a súlyosan, halmozottan sérült gyermekek ellátásának gyakorlata, a nyelvi késés, és annak következményei kisiskoláskorra, valamint a kiegészítő terápiák – állatasszisztált terápiák, az alapozó terápia – helye a beszédfejlesztésben.
A nap előadói dr. Duró Zsuzsa tehetségfejlesztési szakértő, Őszi Tamásné gyógypedagógus, az Autizmus Alapítvány Általános Iskola igazgatója, Ludvig Orsolya, a házigazda intézmény gyógypedagógusa, Csányi Csilla Zita, a Széchenyi Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar Gyógypedagógiai Tanszék mesteroktatója, valamint Földing Alexandra, Németh-Varga Adrienn és Piller-Támton Zsuzsanna, a Vajda Márta-iskola gyógypedagógusai voltak.