Fellibbent a fátyol a Prokofjev maratonról
A hetven éve elhunyt Prokofjev életművének szenteli 2023-as maratonját a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar.
Mostantól már nyilvános a műsor
Szergej Prokofjev Mozarthoz hasonlóan csodagyerekként már ötévesen komponált, később az Egyesült Államokban és Párizsban élt, végül életének utolsó tizenhét évét a Szovjetunióban töltötte. Kalandos életét a szélsőségek és küzdelmek jellemezték.
2008 óta tart már a maraton
A Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar attól az évtől számítva, minden évben megrendezi a maratont, amely egy-egy zeneszerző munkásságának legjavát mutatja be. Randevúzhatott már a közönség Bartók Bélával, de Bach és Bernstein is kapott már főszerepet. Beethoven például kétszer is.
A 2023-as esztendő az orosz zeneszerzőé
1953-ben elhunyt Szergej Prokofjev szimfóniák, versenyművek, kamarakompozíciók és zongoradarabok szerzője volt. A program így meglehetősen gazdagnak ígérkezik.
A teljesség igénye nélkül: Az Üvegteremben zeneakadémisták várják ingyenes koncertekre az érdeklődőket, az Előadóteremben pedig emlékezetes müpabeli előadások kelnek életre a vásznon, valamint Szergej Eisenstein azon legendás filmjeit vetítik, melyeknek Prokofjev szerezte a zenéjét. A maratoni koncertsorozat családi programmal kezdődik a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: a Budapesti Vonósok a Péter és a farkas című szimfonikus mesét adja elő Lakatos György narrációjával. Előadásukat a Farkas Róbert vezette MÁV Szimfonikus Zenekar koncertje követi, műsorukon Prokofjev hét szimfóniája közül a legnépszerűbb Ötödikkel.
(fotó:zoutmagazine)