Gondok a Szent László utcában – válaszolt a polgármester
Nagy port kavart fel egy Szent László utcai lakos bejegyzése a közösségi médiában. Az írás szerint rendszeresen találkoznak elfogadhatatlan magatartással az itt élők és erre járók, az atrocitások mindennaposak, a bajok forrása pedig az utca végén lehet. A sok hozzászólással – többek között az önkormányzat felelősségének felvetésével – továbbgyűrűző történetnek a Médiacentrum is utánajárt.
Dr. Áldozó Tamás polgármestert kérdeztük a Szent László utcai helyzetről. A városvezető levelét itt olvashatják teljes terjedelmében:
Figyelemmel kísértem az esetet és bár a Facebookot nem tekintem hivatalos és egyértelműen megbízható forrásnak, utána is jártam. A kommentekben említett utcában összesen 106 lakás van, ebből önkormányzati tulajdonú 8 lakás, melyből három lakott. Mindháromban megbízható személy vagy család él, például egyedülálló, idős nyugdíjas, vagy unokáját egyedül nevelő, évek óta a város jelentős gazdasági szereplőjénél foglalkoztatott bérlő él. Személyiségi jogaik miatt, róluk több információt nem adhatok.
Az önkormányzat figyelemmel kíséri a lakásaiban élők sorsát és helyzetét. Az önkormányzati bérlakásokhoz pályázati úton juthatnak hozzá az emberek, de természetesen olyanok is vannak ahol generációk követik egymást. (Nem pályázhat az, aki Pápa Város Önkormányzatának tulajdonában álló lakást vagy nem lakás célú helyiséget bérleti szerződés vagy egyéb jogcím nélkül feltört és birtokba vett, családjában van Pápa Város Önkormányzatával szemben köztartozása, illetve – önkormányzati tulajdonú ingatlanok vonatkozásában – közüzemi szolgáltató felé (víz, gáz, elektromos áram, kommunális hulladék) díjhátraléka, tartozása van, akinek nincs rendszeres jövedelme, akinek az önkormányzat felé adótartozása van, aki korábbi bérlakását pénzbeni térítés ellenében leadta, akinek a bérleti jogviszonya felmondással szűnt meg.)
A Polgármesteri Hivatal évente legalább 1 alkalommal az önkormányzati bérlakásban bérlemény ellenőrzést tart, amely kiterjed a lakás állapotára, a lakásban tartózkodók jogcímére, a közüzemi szolgáltatások és számla befizetések ellenőrzésére.
Kilakoltatásban is egyértelmű a szabályozás, amennyiben a bérlakás díját nem fizeti a lakó, amennyiben rezsi tartozást halmoz fel vagy a bérleti szerződésben foglaltak bármely pontjának nem felel meg a bérlő, úgy az önkormányzat élhet tulajdonosi jogaival, akárcsak a hétköznapi életben.
Természetesen az együttélésnek vannak normái, ezeket be kell tartani, ha írásbeli panasz érkezik az önkormányzat lakásosztályára, ezt kollégáim ki is vizsgálják a törvény adta lehetőségeken belül.
Értem ezalatt, hogy nem kívánunk igazságot tenni szomszédok cívódásaiban, arra ott a Polgári Törvénykönyv. Biztosíthatom azonban a pápaikakat arról, hogy az önkormányzat gondos gazdája az értékeinek.
A Facebookon szereplő ügyben, kérem a lakosságot, éljenek állampolgári jogaikkal és kötelezettségeikkel és ha bármi törvénytelent látnak, ne avatkozzanak közbe, ne fordítsák el a fejüket, hanem hívják a 112 telefonszámon a rendőrséget, hiszen ha törvénybe ütközik az eset, egyedül nekik van joguk eljárni.