Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
GASZTRONÓMIA

Gyógyító szörp vadvirágból

Szigeti-Aszódi Szilvia | 2023.06.09.

A lóhere, más néven vöröshere virágát sokan felismerik, elég hétköznapi látvány az útszéleken. Manapság azonban egyre kevesebben tudják, milyen isteni nektár lapul ennek az apró kis virágnak a szirmai között. Gyermekkoromban vadásztunk rá, rózsaszín virágát letépve, egyenként a szirmait kicsipegettük, és azt rágcsáltuk.

Telis-tele van vitaminnal
A vöröshere rózsaszín virágai megannyi tápanyagot rejtenek magukban, beleértve a kalciumot, a krómot, a magnéziumot, a niacint, a foszfort, a káliumot, a tiaminot és a C-vitamint. Emellett izoflavonok gazdag forrásai. Ezek olyan vegyületek, amelyek fitoösztrogénekként működnek – növényi vegyi anyagok, amelyek hasonlóak a női ösztrogén hormonhoz.

A gyógynövény-gyógyászatban a vörös lóhere általában légzőszervi problémák (például asztma, szamárköhögés és hörghurut), bőrbetegségek (például ekcéma és pikkelysömör), gyulladásos állapotok, például ízületi gyulladás, valamint a nők egészségügyi problémáinak (például menopauza és menstruációs tünetek) kezelésére használják.

Segíti továbbá a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését, segít megállítani a csontvesztést, és segítséget jelent az emlőrák és a prosztatarák megelőzésében.
Máj- és epebetegségek, emésztőrendszeri betegségek (hasgörcs, emésztőrendszeri fertőzés, hasmenés, hányás) esetén görcsoldó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatását is kiaknázhatjuk.
Ízületi és reumás bántalmak, ideggyulladás esetén külsőleg és belsőleg egyaránt jótékony hatású.
Hurutos betegségek esetén nyálkaoldó hatású. Influenzát, megfázást és torokgyulladást kísérő nyirokcsomó-duzzanatok esetén is hatásosan alkalmazható.

Legkülönfélébb bőrproblémák (kiütések, ekcéma, akne, pattanások) esetén is alkalmazható külsőleg és belsőleg egyaránt. Főként pikkelysömör esetén hatásos.
Teája frissítő hatású, energiával tölti fel a szervezetet. Regeneráló, vértisztító és méregtelenítő hatása sem elhanyagolható.
Húgyúti fertőzéseknél görcsoldó és fertőtlenítő hatása mellett vizelethajtó hatását is kiaknázhatjuk.
A virágokat kinyílt, de nem túlnyílt állapotban gyűjtsük
Termesztett állományból kamillafésűvel a vöröshere virágának begyűjtése is egyszerűbb. De vigyázva szedjük, kerüljük azokat a helyeket, ahol szennyeződés érheti a virágokat. Édeskés, nektárdús virága egyébként jó méhcsalogató, s mivel ehető, így salátákhoz is adhatjuk. Érdemes még arra is odafigyelnünk, hogy a herefélék levele nehezen emészthető, ezért nyersen fogyasztva puffadást okozhat. Néhány órás sós vizes áztatás vagy 10 percig tartó párolás után főzeléket készíthetünk belőle.

Vöröshere mellékhatásai

Várandósság, szoptatás idején és két éves kor alatt ne alkalmazzuk. Fogamzásgátlót szedő nők, illetve a magas ösztrogénszinttel összefüggő elváltozások (különösen emlő- és nőgyógyászati daganatok) esetén nem alkalmazható.
Vöröshere adagolása
Az adagolás attól is függ, hogy milyen panasz esetén használjuk. A menopauzás panaszok esetén kétszer akkora mennyiségre is szükség lehet, mint a csontsűrűség javítása esetén.

A felnőtteknek adható biztonságos mennyiség 1-2 teáskanálnyi szárítmány 2 dl vízzel leforrázva, majd 10 perc után leszűrve, és naponta háromszor 2 dl tea fogyasztható. 3 hónapos kezelésre is szükség lehet, mire kialakul a kívánt hatás.

Bőrpanaszokra 10-15% virágfejet tartalmazó kenőcsöt használhatunk, amit nem szabad nyílt sebbe kenni.

Standardizált hatóanyag-tartalmú kapszula és tinktúra formájában is hozzáférhető. Ha ezeket választjuk, járjunk el a használati útmutató szerint.

Íme, a vöröshere-szörp receptje!

1 tál 2-3 bögre vöröshere-virág
1bögre cukor
1bögre víz
1 db citrom
1 db narancs

Leszedegetjük a vöröshere virágokat, szűrőbe tesszük, és alaposan lemossuk, lecsepegtetjük. Közben egy edénybe öntünk egy bögre vizet és egy bögre cukrot, felforraljuk, majd beledobjuk a virágokat. 5-7 percet főzzük, majd belecsavarjuk egy (lehetőleg bio) citrom és egy narancs levét, hagyjuk kihűlni, aztán leszűrjük, és üvegcsékbe öntjük.


  • Friss hírünk
    Videó
    Pápa TV híradó

    Híradó 2024.11.05.

    A legfontosabb hírek a városból.

    Elolvasom »
    Követés:



Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: