Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Interaktív nyílt nap az Acsádyban

Varga Rebeka | 2024.11.07.

Kitárta kapuit a Pápai SZC Acsády Ignác Technikum és Szakképző Iskola. A csütörtöki nyílt napon színes program várta az érdeklődő diákokat és szüleiket. A szakmai előadások, bemutatók és kiállítás mellett a tanműhelyekben folyó munkába is bepillantást nyertek a vendégek, sőt, ők maguk is végrehajthattak kisebb feladatokat. 

Mint azt Matting Mónika igazgatól megtudtuk a nyílt napot több pályaválasztási szülői értekezlet és osztályfőnöki óra előzte meg, ahol az volt a feladatuk, hogy az iskola képzési kínálatát bemutassák, és ezzel is segítsék a diákokat a pályaválasztásban.

A 2025/26-os tanévre technikumi és szakképző iskolai szakmákat kínál az intézmény a jelenlegi nyolcadikos tanulóknak.

A technikumi képzéseinkről azt kell tudni, hogy ezek ötéves képzések, és érettségi vizsgával és szakmai vizsgával zárulnak. A technikumi képzésből lehetőség van egy jó szakmai vizsgával a zsebben a felsőfokú tanulmányokat folytatni. Technikumi képzésben a gépjármű-mechatronikai technikus szakmát kínáljuk, a vendégtéri szaktechnikus szakmát, a turisztikai szaktechnikus szakmát, kisgyermekgondozó és nevelő szakmát, illetve újonnan visszakerült a fa és bútoripari ágazathoz tartozó faipari technikus szakmánk, aminek az egyik fontos apropója, hogy a tavalyi tanév folyamán került átadásra iskolánk területén egy modern technikával, technológiával felszerelt faipari tanműhely, és ez egy igazán jó lehetőséget ad arra, hogy a hozzánk jelentkező tanulók, akik a fa és bútoripari ágazatot választják, mind technikumban, mind pedig a szakképzésben, tehát asztalos szakmában is a legújabb és a legmodernebb ismereteket és gyakorlatot tudjanak szerezni. Szakképző iskolában három éves a képzésünk. Itt a hagyományos szakmáinkat hirdetjük a nyolcadikosok számára. Az asztalos szakmát, a kereskedelmi értékesítő szakmát, pincér vendégtéri szakember szakmát, szakács szakmát, festő-mázoló, tapétázó szakmát, hegesztő szakmát és a villanyszerelő szakmát. Ami változtatás történt, az a nyolcadik szakmánk, az a következő tanévre a gépjármű-mechatronikus szakmát hirdettük meg, ami a gépjármű-mechatronikai technikusnak a kistestvére, az egy ötéves technikumi képzés, a gépjármű-mechatronikus az pedig egy hároméves szakképző iskolai képzés – mondta el kérdésünkre Matting Mónika.

A nyílt napon a diákok és szüleik betekintést nyertek a tanműhelyekben zajló munkafolyamatokba. A tanműhelyekben egyszerűbb tevékenységeket ki is tudtak kipróbálni, illetve az oktatókkal és a képzésben résztvevőkkel is volt lehetőségük beszélgetni. 

Az intézményvezető kiemelte, nagyon sok külső képzőhely is támogatta a nyílt napot.

Én azt gondolom, hogy a szakképzésben ez egy nagyon fontos dolog, hiszen duális képzésről beszélünk, az intézményünkben mind a technikumi képzésben, mind pedig a szakképző iskolai képzésben a duális képzés felé törekszünk. Ehhez, hogy ezt meg tudjuk valósítani, nagyon sok külső céggel, vállalkozással kell kapcsolatot építenünk, akik fogadják a tanulóinkat a szakirányú oktatás folyamán. Jelenleg az intézményünk már több mint 60 külső duális képzőhellyel áll kapcsolatban, ahol a tanulóink töltik a gyakorlati idejüket, és közülük szerencsére nagyon sok meg is jelent a mai nap folyamán, és a jelenlétével támogatja a rendezvényünket. Ez azért is jó, mert a szülők számára is egy biztos pont, hiszen láthatják azt, hogyha a mi intézményünket választják, akkor a külső képzőhelyek is nyitottak és várják a tanulókat, és biztosítják számukra a tanulási lehetőséget.

A tájékoztatón elhangzott az is, hogy az állam is támogatja a diákok tanulmányait ösztöndíjjal. A szakképzésben tanulók számára az állam állami ösztöndíjat folyósít. Ez technikumban kilencedik és tizedik évfolyamon egy alapösztöndíjat jelent havonta, és 11. évfolyamtól pedig tanulmányi eredménytől függően kapják a tanulók ezt az állami ösztöndíjat. Szakképző iskolában kilencedik évfolyamon van egy alapösztöndíj, és miután kimennek külső képzőhelyre szakképzési munkaszerződéssel, onnantól kezdve már nem az állami ösztöndíjjal lesznek jogosultak, hanem a külső cég munkaszerződés keretében munkabért fizet a számukra, ami szintén a tanulmányi eredménytől függően szépen növekedhet, ahogy halad előre a tanuló.

Végül az igazgatónő megosztotta velünk, hogy szerinte miért érdemes az Acsádyt választani nyolcadikosként.

Én azt gondolom, hogy mindenféleképpen egy nagyon jól felkészült oktatói gárda várja az ide jelentkezőket. Nagyon fontosnak tartjuk a tanulóknak nemcsak az oktatását, hanem a nevelését is. Minden egyes tanuló fontos a számunkra, és elsődleges célunk az, hogy minden hozzánk jelentkező és felvett tanuló eljusson az érettségiig, eljusson a szakmai vizsgáig, és olyan tudással rendelkezzen, amikor kilép az intézményből, amivel meg tudja állni a helyét a munkaerőpiacon.





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: