Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Itt az őzek nászának ideje – fokozottan figyeljünk az utakon

Huszár Hajnal | 2024.07.21.

Július közepén, végén kezdődik az őzek üzekedési időszaka, innentől kezdve jellemzően augusztus közepéig tart a nász. Környékünkön az őz az egyik legnagyobb létszámban élő nagyvadfaj, ezt mutatja az is, hogy éven át sok őzet láthatunk az utak melletti szántásokon vagy akár az utakon. A szerelmes időszakban még nagyobb esélyünk van a gyönyörű állatok megcsodálására.

A lelkes természetjárók a tarlókon is gyönyörködhetnek, amit a bak körbe-körbe űzi a sutát, a ucernatáblákban megjelenő furcsa kör alakú letaposások pedig szintén nem az ufók, hanem a nászukat élő őzek nyomai. Ezeket egyébként ördöggyűrűnek is nevezik. Az őzek násza, azonban nemcsak különleges élményben részesítheti az embert, hanem fokozott óvatosságot is megkövetel tőle közlekedése során. A nász idején ugyanis a vad sokkal aktívabb és egyben óvatlanabb, ezért nagyobb a balesetveszély ilyenkor, s nemcsak az erdővel szegélyezett utak mentén, hanem a szántóföldek mellett is.

-Fontos tudni, hogy ilyenkor nemcsak a kora reggeli és alkonyati órákban bukkanhat fel az úton egy- egy őz, hanem a nap bármely szakában – figyelmeztetett Molnár Dávid, a közeli Magyargencsen működő Hertelendy Vadásztársaság hivatásos vadásza. Hozzátette, arra is számítanunk kell, hogy az először megpillantott, esetleg az úttesten átszaladó őzet egy másik követi. Lehet, hogy a suta után egy bak szalad párját követve, de az is előfordulhat, hogy az őzmamát gidája követi, ezért legyünk nagyon körültekintőek vezetés közben.

Közlekedésbiztonsági szempontból a kicsiny őzgidák is veszélyt jelenthetnek ilyenkor. A gidák jellemzően május közepén születnek, most még csak két hónaposak, és bár már önálló életre képesek, mégis keveset tudnak a világról, így azt sem tudják, hogy mi az az úttest, és az milyen veszélyt jelent számukra. A nász idején a párzásra készülő suta ilyenkor ugyanis átmenetileg magára hagyja kicsinyét – általában jól rejtett helyre fekteti le -, de az őzcsemeték hajlamosak arra, hogy anyjuk keresésére induljanak és óvatlanul kilépjenek az úttestre.

 

Éppen ezért, a járművezetők legyenek kiemelten körültekintők, a vadveszély táblával jelzett útszakaszokon pedig különösen, hiszen egy őzzel való ütközés nemcsak a gépkocsiban okozhat nagy károkat, de az állat életébe is kerülhet. Molnár Dávid a természetben kirándulókkal is megosztott egy fontos tudnivalót. Mint mondta, ha sétáik során egy kisgidával találkoznak, soha ne próbálják megfogni, megsimogatni, főleg pedig ne akarják hazavinni és megmenteni, hiszen nagy valószínűséggel csak az üzekedés idejére hagyta magára az anyja, de a szerelmes órák után visszatér hozzá. A kicsinyén emberszagot érezve azonban, nem biztos, hogy elfogadja csemetéjét, ez pedig végzetes lehet a gida számára.

(Fotók: Molnár Dávid)


  • Friss hírünk
    Videó
    Múltidéző

    Múltidéző 2024.11.18.

    Események ezen a napon a következő évekből: 2014, 2015

    Elolvasom »
    Követés:



Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: