Javában tart az őszi gombaszezon!
A csapadékos, hűvösebb idő beköszöntével elérkezett az őszi gombaszezon is. Pápán és környékén is vannak bőven termő lelőhelyek, a közösségi médiában sorra találkozhatunk gombával teli kosarakról készült fotókkal. A gombaszedés igazán kikapcsoló szabadidős elfoglaltság, de azok számára, akik nem ismerik jó a gombákat, komoly veszélyeket is rejthet.
Fontos tudni, hogy a gombaszedésnek is vannak szabályai. A vadon gyűjtött növényekhez hasonlóan egy személy naponta maximum 2 kilogramm gombát gyűjthet állami tulajdonú, nem védett területeken. Magánterületen a gombagyűjtéshez a tulajdonos engedélye szükséges. Íratlan szabály, de illik betartani, hogy vigyázzunk a gombák élőhelyére, ne szennyezzük és ne fosszuk ki a gombalelőhelyeket!
Az ismeretlen gombák elfogyasztása rendkívül kockázatos. Évente átlagosan száz-kétszáz gombamérgezéses esetről érkezik jelentés a hatóságokhoz. Az esetek közel egyharmadában 14 év alatti gyermekek az érintettek. Közülük sokan azért kerülnek orvoshoz, mert megkóstolták a játék közben, a szabadban talált gombát. Ezért nagyon fontos, hogy felhívjuk a gyermekek figyelmét arra, hogy nem minden gomba ehető.
Sok gombafaj képes komoly mérgezést okozni, közülük az egyik legveszedelmesebb a gyilkos galóca, amiből, ha egyetlen kis darab a kosarunkba kerül, az elkészült étel végzetes mérgezést okozhat.
Szakemberek azt javasolják, az általunk gyűjtött, vagy ismerősöktől kapott gombákat minden alkalommal mutassuk meg gombavizsgálónak, ne próbáljuk meg fotók alapján beazonosítani az általunk nem ismert példányokat. Az interneten térképes kereső segítségével kereshetjük meg a hozzánk legközelebbi gombaszakértőt, aki segítségünkre lesz a gombák beazonosításában.
Ha a gomba elfogyasztása után a legkisebb tünetet is észleljük, haladéktalanul forduljunk orvoshoz!