Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KULTÚRA

Jókai Mórra emlékeztek az erkelesek

Horváth Andrea | 2025.02.18.

Az Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola is emlékezett Jókai Mórra születésének 200. évfordulóján. – Kortársai a nagy mesélőként emlegetik, és én úgy gondolom, ő teremtette meg a széles körű magyar olvasóközönséget. Több szállal is kapcsolódik Pápához, hiszen egyrészt itt volt diák, másrészt ismerkedett meg Petőfi Sándorral, és amikor diák volt, ebben az úgynevezett Klára-házban lakott, ezért jöttünk ma ide, mondta az igazgató, Heizer Zoltánné.


 

A diákok műsorát Kovács Tiborné szerkesztette. A résztvevők hallhattak többek közt arról, hogy Jókai Mór a református gimnázium diákja volt, és természetesen a lakóházról is szó esett, mely Klára Sándor háza volt, itt bérelt szobát az író. Jókai Mór az 1841/42-es tanévben a Pápai Református Kollégium növendékeként tanult városunkban, ahol irodalom iránti érdeklődése az Önképzőkörbe vitte. Itt kötött szoros barátságot Petőfi Sándorral. Itt ismerte meg Orlai Petrich Somát, a későbbi festőművészt.

 


 

Az összeállításban helyet kaptak gasztronómiai érdekességek is, például az, hogy mi volt az író kedvence. – Jókai Mórnak különleges kedvelt ételei voltak, ebből kiemelném például azt, hogy nagyon szerette a jégbe hűtött dinnyét rummal és tejszínhabbal, a Jókai-bablevest, ami régebben az csak egy bableves volt, volt benne lóbab, sűrű rántás, és a kocsonyássá főtt disznóláb adta meg úgy az ízét – mesélte Gyöngyösi Emma Léna.

 

Az is kiderült, hogy Jókai felesége, Laborfalvi Róza nagyon jól főzött, de Jókai Mór közéleti, írói tevékenységéről is megtudhattak néhány érdekes adalékot a diákok. Köztudott az is, hogy Jókai a szabadságharc idején fontos tisztségeket töltött be, és végig kitartott annak célkitűzései mellett. Így a fegyverletétel után bujdosnia kellett. Sajó írói álnéven jelentek meg regényei különböző lapokban, többnyire folytatásokban. Ugyancsak feleségének köszönhette a büntetés elkerülését. Laborfalvi Róza talpraesett asszonyként komáromi menlevelet szerzett férjének. Komárom várát az osztrákok nem tudták bevenni. Végül Klapka György azzal a feltétellel adta meg magát, hogy katonái teljes büntetlenséget kapnak, amit menlevél igazol. A bujdosó Jókai nevére is ilyen menlevelet állítottak ki.

 

Természetesen a zene sem hiányozhatott. Mészárosné Varga Veronika elmondta, hogy Jókai nagy zenebarát volt ugyanis, biztosan szívesen hallgatta volna az erkelesek énekét, akik a Fekete gyémántok című film egyik dalát adták elő. Az ünnepségen a harmadiktól hetedik évfolyamig vettek részt diákok, összesen kétszázan, így is utalva a jubileumi évre, s elhelyezték a színes papírdíszeket a Jókai-ház előkertjében.

 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: