Jókai titkai

Jókai Mór születésének 200. évfordulója tiszteletére, a regényíróról, a „nagy mesemondóról” tudhattak meg titkokat és érdekességeket az érdeklődők dr. Praznovszky Mihály irodalomtörténész, író, muzeológus előadásában. Dr. Praznovszky Mihály humorral gazdagon átszőtt történetmesélésére ezúttal is megtelt a Jókai Mór Városi Könyvtár előadóterme.
Az irodalomtörténész már az első mondataival meghódította a közönséget, hisz úgy kezdte előadását, miszerint nem is tudja miként lehet ilyen vakmerő, hogy a pápaiaknak akar Jókairól újat mondani. Dr. Praznovszky Mihály említette a várostörténeti sétákat, kiállításokat, programokat, s természetesen a Pápai Refomátus Kollégiumot, ahol a fiatal Jókai még úgy gondolta, festő lesz, de azért már megcsillantotta írói vénáját is.
Dr. Praznovszky Mihály pikantériát, titkokat és érdekességeket ígért, de bevallotta, hogy Jókai nőügyeiről ő nem szívesen beszél, mert különösebben nem is voltak neki. Laborfalvi Rózával kötött házassága hatalmas bortányt okozott, mellyel szembeszállt azzal a társadalmi közítélettel, ami szerint a színésznők nem erkölcsös lények. Csak udvarolni lehet nekik, de feleségül venni nem szabad őket. Laborfalvi Rózának fiatalon voltak szerelmei, Praznovszky Mihály úgy hallotta, hogy maga Széchenyi is, de aztán kitűnő feleség vált belőle, a színpadtól is visszavonult, és boldog házasságban élt az íróval.
Mondjuk a második házassága még nagyobb vihart kavart, amikor elvette a nála 50 évvel fiatalabb színésznőt, Grósz Bellát, az egész ország felzúdult, óriási botrány lett. Jókait Laborfalvi Róza halála nagyon megviselte, hisz majd negyven évet töltöttek együtt, de Grósz Bella visszaadta az életkedvét, mesélte az irodalomtörténész.
De az előadó beszélt többek között az író mindennapjairól, balatonfüredi kötődéséről, kortársairól, esetleges vívódásairól. Szólt Az arany ember című műve keletkezéséről, szereplőiről, helyszíneiről, valamint az író Petőfihez, Mikszáth Kálmánhoz, Eötvös Józsefhez, Liszt Ferenchez vagy Ferenc Józsefhez fűződő viszonyáról.