Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Két bicentenáriumra emlékezett az önkormányzat Pápa Város Napján

Huszár Hajnal | 2023.06.16.

175. évvel ezelőtt, 1848. június 16-án zajlott városunkban az első szabad helyhatósági választás. Ennek tiszteletére több mint 2 évtizeddel ezelőtt Pápa Város Önkormányzata e napot Pápa Város Napjává nevezte ki, s minden évben ünnepi konferenciával, szentmisével és koszorúzással emlékezik történelmünk e jeles eseményére. Az idei esemény középpontjában a 200 évvel ezelőtt született Petőfi Sándorra emlékeztek és a 200 évvel ezelőtt épített pápai Városháza történetét elevenítették fel.


A Városháza üléstermében tartott konferencián dr. Áldozó Tamás polgármester köszöntötte a megjelenteket, aki arra emlékeztetett, ez a rendezvény az 1848-as választás előtti tisztelgés mellett a város fejlődésének és az ebben szerepet vállalóknak is emléket állít.
-Az 1848. június 16-án tartott első szabad helyhatósági választás emlékére rendezzük meg évről évre Pápa Város Napját, de ezen a napon emlékezünk meg gróf Esterházy Károlyról is – mondta köszöntőjében. Kifejtette, ez azért van, mert az önkormányzat folyamatokban gondolkodik, abban, hogy a város az egymást követő évszázadok termékeiből, indulataiból és kezdeményezéseiből vált olyanná, amilyennek ma ismerjük. Ebből a szempontból pedig gróf Eszterházy Károly pápai plébános, váci és egri püspök nagyon fontos szereplő. 


A Petőfi emlékév kapcsán a programon két előadás hangzott el. Vörös István József Attila díjas író, költő Él-e még Petőfi című, bicentenáriumra megjelent könyvében olvasható a Petőfi ihlette átirataiból szemezgetett. A különleges irodalmi kalandozásban többek között a Nemzeti Dal, A Tisza és az Akasszátok fel a királyokat című vers eredetije és mai korra komponált átirata is elhangzott.


Dr. Érfalvy Lívia irodalomtörténész hasonló témát érintett Petőfi a kortárs magyar irodalomban című előadásában.
-Petőfi költészete örök érvényű és a mai magyar költők szembenéznek ezzel az irodalmi hagyománnyal – fogalmazott, hozzátéve, Petőfi korunkban is nagyon népszerű és meghatározó az irodalmárok számára, akár úgy, hogy saját magukat határozzák meg Petőfi alapvetően fontos életművéhez képest, akár úgy, hogy egy kicsit túlhaladják azt, vagy tiszteletüket fejezik ki. 


A városnapi konferencia másik témája a 200 évvel ezelőtt épült Városháza története volt, melyről Somfai Balázs nyugalmazott főlevéltáros beszélt. Az előadásban szólt az építés történetéről, az épületegyüttes műszaki paramétereiről és arról is, hogy a különböző korokban, kik és milyen célra használták a ma műemléki védettséget élvező épületet.

A hagyományok szerint a városnapi program 18 órakor a Nagytemplomban, városépítő Gróf Eszterházy Károly püspök tiszteletére mondott szentmisével és mécsesgyújtással zárul. 

 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: