Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
Egyházaink

Kétnapos konferencia a Pápai Református Teológiai Akadémián

Varga Rebeka | 2024.10.09.

A Pápai Református Teológiai Akadémiának egyetlen kutatóintézete van, ez a Kálvin kutatóintézet. Amikor 2007-ben elindult a kutatóintézeti munka, akkor azt a célt tűzték ki maguk elé a kutatóintézet, illetve maga a konferenciasorozatnak a szervezői, elindítói, hogy Kálvin János genfi reformátornak az örökségét megpróbálják ezeken a konferenciákon bemutatni, a feltárt anyagokat bemutatni. Végül aztán a konferenciák egy magyar egyháztörténeti irányt is vettek, amelynek keretében a Dunántúli Református Egyházkerületünk, illetve a Pápai Református Kollégium történetével foglalkozó előadásokat is hallgathattak a mögöttünk lévő esztendőkben is az érdeklődők – mondta el kérdésünkre Sárközi Gergely Antal.

Néhány évvel ezelőtt ezt a konferenciát a lelkésztovábbképzés rendszerében hirdették meg, kreditet kapnak érte a lelkésztovábbképzésen résztvevő lelkipásztorok. "Így egy picit nagyobb vonzereje is van talán a konferenciáknak, és amit még érdemes tudni, idéntől megpróbáltuk azt, vagy idén már megpróbáltuk azt az elválasztást is megtenni a konferencia két napján, hogy a ténylegesen Kálvin Jánossal és az ő örökségével foglalkozó előadások a fő napon, tehát a keddi napon hallgathatóak meg, és az egyháztörténeti előadások pedig szerdára kerülnek."

A konferencia első napján a teológia tanárai, szerdán pedig a Dunántúli Egyházkerület területén lelkipásztorként szolgáló egyháztörténészek, illetve a teológia hallgatói közül is tartanak néhányan előadást, de Dr. Ősz Sándor Előd a kolozsvári teológia adjunktusa is részt vesz a programon. Nagyon színes a társaság.

"Az idei konferenciának egy sajátossága, hogy idén hunyt el április végén dr. Huszár Pál nyugalmazott dunántúli főgondnok, zsinatunk nyugalmazott világi elnöke, aki pápai teológiánknak egy több mint húsz évig tanára volt, német nyelven tanított egyháztörténetet, illetve többek között még egyházi beszéd és protokoll tárgyat is ő tanította, és az ő emlékére hirdettük meg ezt a konferenciát, mert már ő tavaly az elsők között jelentkezett, hogy ezen az idei konferencián is szeretne előadást tartani, ez sajnos nem sikerült, viszont így az ő emlékére hirdettük meg ezt az alkalmat, és a családját is várjuk a keddi nyitó alkalomra, illetve majd a konferencia anyagából készülő kötetet is Pali bácsi tiszteletére, emlékére szeretnénk majd megjelentetni."

Alapvetően az a konferencia célja, hogy csokorba szedjék a dunántúli és adott esetben nem dunántúli egyháztörténészeket, akik közül a legtöbb a Pápai Református Teológiai Akadémián tanít. Ugyanakkor, tette hozzá Sárközi Gergely Antal, nem szeretnénk megragadni csak egyháztörténeti szinten, mert az is a felelősségünk Kálvin János szellemi örökségének a prezentálásakor, hogy az ő szentírásmagyarázati, gyakorlati teológiai vagy éppen rendszeres teológiai látásmódját is bemutassuk, így az előadások között rendszeres teológiai, tehát dogmatikai, etikai, illetve bibliai, biblikus előadások is szerepet kapnak.

A jövő évi Kálvin konferencia tervezett időpontja 2025. október 7-8. Kálvin János Szentírás magyarázata lesz a fő téma, a szervezők ilyen irányultságú Kálvin-kutatókat fognak elsődlegesen megkeresni, akik majd Kálvin igemagyarázataival, Biblia kommentárjaival foglalkoznak majd.





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: