Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
TECHNIKA

Kínai és amerikai tudósok összefogtak a leghalálosabb rák ellen

Farkasdi Gyula | 2024.09.14.

A kínai és az Egyesült Államok tudósai együttműködtek egy új, növényi alapú nanorészecskés kezelés kifejlesztésében a glioblasztóma, a leghalálosabb agydaganat kezelésére. 

 

Ezeket a bardoxolon-metil (BM) nevű fitokemikáliából készített nanorészecskéket úgy tervezték, hogy áthatoljanak a vér-agy gáton, és közvetlenül a daganatsejteket célozzák meg. 

A Wuhan-i Renmin Kórház és a Yale Egyetem tudósai egerekbe fecskendezték be a nanorészecskéket, és megfigyelték, hogy a részecskék sikeresen azonosították és megtámadták a daganatsejteket.

A szerzők a tanulmányban megjegyezték, hogy „új, nanotechnológián alapuló megközelítést fejlesztettek ki és validáltak a glioblasztóma kezelésére”. 

A glioblasztóma egy gyorsan növekvő és erősen invazív agydaganat, amely évente körülbelül 250 000 embert érint világszerte. 

Sajnos gyakran rossz prognózist hagy a betegeknek. A diagnózist követően a glioblasztómás betegek átlagos túlélési ideje csak 14-16 hónap.

A jelenlegi kezelése a daganat műtéti eltávolításából áll. Ezt követően sugár- és kemoterápián kell átesni. A kezelés ellenére a rák rezisztenciát fejleszthet ki, ami gyakran minimális hatással van a betegségre.

Az egyik nagy kihívás a vér-agy gát, egy védőmembrán, amely körülveszi az agyat. Ennek a gátnak a jelenléte miatt sok gyógyszer nem képes átjutni, ami korlátozza hatékonyságukat olyan állapotok kezelésében, mint a glioblasztóma.

Számos technológiát fejlesztenek ki a gyógyszerszállítás javítására. A közelmúltban bemutattak egy innovatív ultrahang implantátumot, amely ideiglenesen megnyitja a vér-agy gátat, lehetővé téve a rákellenes gyógyszerek bejuttatását.

Ezek az új nanorészecskék egy olyan technológia, amely képes lehet kezelni ezt a biológiai problémát.

A tanulmány szerint ez a növényi alapú molekula természetesen apró, orsó alakú részecskéket alkot. A South China Morning Post (SCMP) arról számolt be, hogy a csapat olyan gyógynövényekből állított elő fitokemikáliákat, amelyek „maguktól képesek voltak nanorészecskékké összeállni különböző betegségek kezelésére”.

A nanorészecskék rendkívül kicsik, mindössze 50-80 nanométer szélesek és körülbelül 170 nanométer hosszúak. 

Egereken működik

Azt találták, hogy a BM, a fitokémiai nanorészecskék egyike, növelte a vér-agy gát permeabilitását és kivételesen hatékonyan pusztította el a glioblasztóma sejteket.

A csapat a BM nanorészecskéket kombinálta a P28 rákellenes peptiddel, amely P28-LBM nanorészecskéket alkotott. Ezek az új nanorészecskék nagyobb tumorpenetrációt mutattak.

 

"Autokatalitikus, agydaganatot célzó nanorészecskéket szintetizáltak, amelyek önösszeálló bardoxolon-metilből állnak" – jegyezte meg a tanulmány.

 

"Az eredményül kapott p28-LBM nanorészecskék figyelemre méltó képességet mutatnak az agydaganatokba való behatolásban, és nagy hatékonyságot mutatnak a glioblasztóma növekedésének gátlásában" – tette hozzá.

 

A nanorészecskék autokatalitikus mechanizmuson keresztül működnek. Ez azt jelenti, hogy a nanorészecskék a daganatot elérve LEX-et (Lexiscan) bocsátanak ki, ami növeli a tumormembrán permeabilitását. Ez lehetővé teszi több nanorészecske behatolását és sejthalált okoz. 

Ezenkívül blokkolja az „epiteliális-mezenchimális átmenetet” (ez a folyamat hozzájárul a daganatok gyors növekedéséhez).
 

A tesztelés során a P28-LBM nanorészecskéket intravénásan adták be egereknek hetente háromszor négy héten keresztül. Ez a kezelés jelentősen csökkentette a tumor növekedését. 

Ebben az új kezelésben óriási lehetőségek rejlenek. Reményt nyújt azoknak a betegeknek, akik pusztító betegséggel küzdenek.

Az eredményekről a Small Science folyóiratban számoltak be.

 

Borító: Pixabay

Forrás: Interesting Engineering

 


  • Friss hírünk
    Videó
    Múltidéző

    Múltidéző 2024.11.20.

    Események ezen a napon a következő évekből: 2015, 2017  

    Elolvasom »
    Követés:



Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: