Kompenzáció a sertéstartóknak a járvány miatt

Kompenzációval segíti a kormány a sertéstartókat a járvány okozta veszteségek enyhítésében – tájékoztatta szerkesztőségünket a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal.
A kormány anyagi támogatással segíti azokat a sertéstartó gazdákat, akik a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) miatt elrendelt korlátozások következtében csak nyomott áron tudták értékesíteni állataikat. Az intézkedés célja, hogy enyhítse a járvány okozta piaci veszteségeket, és biztosítsa az érintett gazdák működőképességét.
A kompenzációra minden olyan sertéstartó jogosult, aki a korlátozás alá vont területen vágósertést tart, és azokat a hivatalosan megállapított havi piaci átlagárnál alacsonyabb áron volt kénytelen eladni. A támogatás összege az árkülönbözet legfeljebb 40 százalékáig terjedhet.
Az érintett gazdák a kérelmeiket elektronikusan nyújthatják be a területileg illetékes járási hivatal állategészségügyi osztályához, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig. A szükséges dokumentáció tartalmazza az értékesítésről szóló hitelesített számlamásolatot, a szállítólevelet (ENAR 2611-es nyomtatvány), valamint az állatorvos által kiállított állategészségügyi bizonyítvány másolatát. A hivatalok teljes körű segítséget nyújtanak a dokumentumok összeállításához.
A lépésre a 82/2025. számú kormányrendelet adott jogi alapot, amely a különleges állattenyésztési intézkedések körében fogalmazza meg a támogatás részleteit. A kompenzációs kifizetések az Agrárközgazdasági Intézet által meghatározott havi átlagár alapján történnek, amely elérhető a Nébih hivatalos portálján.
A betegség miatt eddig több ezer vágásérett sertést nem tudtak levágni Magyarországon, ami jelentős gazdasági nehézséget okozott az ágazat szereplőinek. A támogatási rendszer célja, hogy a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban segítse a károsult gazdákat.
Jelenleg 25 kérelem érkezett be a hivatalokhoz, de a kormány arra számít, hogy a jogosultak száma ennél lényegesen magasabb lesz a következő hetekben. Az intézkedés a vidék megtartó erejének megőrzését és az állattenyésztés biztonságát is szolgálja.
Forrás: Agrárminisztérium Sajtóiroda
Fotó: Pixabay