Letetették egy új repülőtéri létesítmény alapkövét Pápán
Új Kombinált Repülőtéri Létesítménnyel egészül ki a Stratégiai Légiszállítási Képesség komplexuma. Etl Imre, a STRABAG Magyarország ügyvezetője és Gregory Clark a NATO Légiszállítást Kezelő Iroda programigazgatója letette az alapkövét egy új, korszerű légiteherforgalmi központnak, amely egy eddig ideiglenesen működő rakodólétesítmény helyét veszi át – olvasható a Stratégiai Légiszállítási Képesség sajtóközleményében.
A teherszállítmányok előkészítését ma még egy ideiglenes épületben végzik a 12 tagország katonái, amely híján van számos olyan összetett funkciónak, ami a modern katonai légikikötők sajátja. A programban résztvevő tagországok együttesen finanszírozzák az új, végleges épület kivitelezését, amitől a SAC képességek bővülését és a teherszállítási folyamatok egyszerűsödését várják.
Az épület látványterve (Forrás: Stratégiai Légiszállítási Képesség)
A NATO Támogató és Beszerzési Ügynökség (NATO Support and Procurement Agency) a 12 tagországot képviselve szerződött a közel 10 millió eurós projektre, melyet az MH Pápa Bázisrepülőtérre települt NATO Nehézlégiszállítást Kezelő Program Iroda menedzseli. „Az új építmény bővíti a SAC képességeit, biztosítja a hatékony és eredményes légiszállítási műveleteket, és demonstrálja a nemzetek elkötelezettségét a pápai C-17-es program mellett. A SAC nemzetek hálásak a Stratégiai Légiszállítási Képesség tagjai, a pápai légibázis vezetése és a helyi közösség közötti szoros kapcsolatért” hangsúlyozta Jason Hinds, a Stratégiai Légiszállítási Képesség Irányító Testületének elnöke.
Az épület látványterve (Forrás: Stratégiai Légiszállítási Képesség)
A Kombinált Repülőtéri Létesítmény 3200 négyzetméternyi tároló- és rakodóterületnek, egy teherejtőernyő- és szállítmányelőkészítő csarnoknak, a katonai kezelő állomány irodáinak és egy 33 méter magas ejtőernyőszárító toronynak ad majd otthont 2024-es átadásakor. „Az új épület jelentősen javítani fogja a küldetésekre való felkészülésünket itt Pápán. Ezzel gördülékenyebbé tehetjük a munkafolyamatainkat, és jobban tudunk majd gazdálkodni az idővel, eszközzel, és emberi erőforrással is” vélekedett a Nehéz Légiszállító Ezred parancsnoka, a svéd Peder Söderström ezredes.
A Kombinált Repülőtéri Létesítmény a a SAC kampusz legújabb létesítményeként azt a C-17 szimulátort előzi meg, amelyet várhatóan 2025-ben adnak majd át.
Magasy Zsolt ezredes, az MH Pápa Bázisrepülőtér parancsnoka a beruházás kapcsán elmondta, hogy a reptér fejlesztése folyamatos, 2021-ben és 2022-ben100-100 millió Ft-ot fordítottak erre, 2023-ra pedig milliárdos nagyságrendű fejlesztést terveznek.
Forrás: Stratégiai Légiszállítási Képesség