Lőw Lipót 150 – képzőművészeti emlékpályázat

150 éve hunyt el Lőw Lipót. A német-cseh születésű magyar rabbit 1846-ban hívták meg a pápai hitközség élére, ahol a frissen felépült új zsinagógát magyar nyelvű beszéddel szentelte fel. Lőw Lipót szorgalmazta a magyar zsidóság asszimilációját és a nemzeti nyelv használatát az egyházi szertartásokon. A tudós rabbi halálának évfordulójára emlékezve Pápa Város Önkormányzata, a Pápa és Környéke Zsidó Kulturális Hagyományőrző Egyesület és a KÖR, a Pápai Képzőművészeti Csoport közös képzőművészeti pályázatot hirdetett.
– A Zsidó Kulturális Egyesület próbálja szerintem nagyon helyesen az egyébként sokszor elvont metafizikusnak tűnő zsidó kultúrát hétköznapiasítani, és ennek az egyik eleme ez a pályázat, ami Lőw Lipóthoz kapcsolódik, és örülök neki, örülünk neki, várjuk a pályázókat – nyilatkozta Grőber Attila polgármester..
-A rabbi – Lőw Lipót öröksége című képzőművészeti pályázatra két életkorban várják az alkotásokat, festményeket, grafikákat és fotókat. – Az egyeztető megbeszélésen úgy határoztunk, hogy két műfajban írjuk ki a pályázatot, képzőművészet, ez jelenti a grafikát, mindenféle technikát kell ebben érteni, akár metszetek, tusrajzok, tollrajzok, vázlatok, bármi elfogadható, illetve festészet témakörében is várjuk az alkotásokat . mondta Kocsis Gyula, a KÖR tagja.
Egy pályázó két képpel nevezhet, méreti megkötés nélkül. A téma tágra szabott keretei között. A fontos az, hogy Lőw Lipót emlékév, Lőw Lipót élete, munkássága, pápai ténykedése, de akár a zsinagóga is nagyszerű kitűnő témát adhat a pályázónak, és egyáltalán a zsidóság, a zsidóság szimbóluma, szimbólumrendszere, ünnepei, ez mind-mind belefér a pályázati témameghatározásba.
Az alkotásokat szeptember 1-je és 5-e között lehet leadni a Tourinform irodában. Az eredményhirdetés szeptember 20-án lesz a Zsidó Kulturális Napok keretében. Az alkotásokból kiállítás is nyílik majd a zsinagógában, melyet a szervezők vándoroltatni szeretnének Lőw Lipót munkásságához kapcsolódó helyszínekre.
Forrás: Jókai Mór Városi Könyvtár