Ma van a lánygyermekek világnapja – Miről is szól valójában ez a nap?

Október 11. van, a Lánygyermekek világnapja. A közösségi oldalakat elárasztották a büszke szülők leánygyermekeikről készült képei, öröm látni a sok mosolygó, boldog kis- és nagyobbacska lánygyermeket. A világnap azonban ennél sokkal többről szól! Mi is a mai nap üzenete valójában?
Az UNICEF és partnerszervezetei 2012 óta ezzel a nappal kívánják figyelmet ráirányítani arra, hogy a világ számos pontján még mindig hátrányból indulnak az életben azok a gyerekek, akik lánynak születtek. De melyek is a lányok millióit érintő nehézségek? Gyerekházasság, nemi alapú erőszak, oktatási egyenlőtlenség, önbizalomproblémák – hogy csak néhányat említsünk.
Az UNICEF adatai szerint:
- Minden évben továbbra is 12 millió lányt adnak 18 éves kora előtt férjhez, véget vetve ezzel a gyermekkoruknak. Azok a lányok, akik gyerekként házasodnak, nagyobb eséllyel fejezik be idő előtt a tanulmányaikat, mint társaik.
- Globálisan 130 millió 6-17 év közötti lány egyáltalán nem jár iskolába.
- Világszerte négyből egy 15-19 év közötti lány egyáltalán nem dolgozik és nem is tanul. Összehasonlításként, ez az arány a fiúknál tízből egy.
- Mintegy 15 millió 15-19 év közötti nő volt már nemi erőszak áldozata az élete során.
- Globálisan a 10-19 évesek körében az új HIV fertőzések áldozatai 74%-ban lányok.
- 1,1 milliárd 18 évesnél fiatalabb lány él a világon. A hátrányos nemi megkülönböztetés sokuk életének minden területére hatással van, ez határozza meg mikor és kivel házasodhatnak, részesülnek-e oktatásban, hozzáférnek-e az egészségügyi szolgáltatásokhoz, vállalhatnak-e munkát.
Az UNICEF a világ minden táján kormányokkal, különféle szervezetekkel és gazdasági szereplők bevonásával küzd a leánygyermekek esélyeinek növelése érdekében.
Illusztráció: Cheryl Holt képe a Pixabay -en.