Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Ma van az Alzheimer-világnap

Pintér-Papp Eszter | 2024.09.21.

A Nemzetközi Alzheimer Társaság kezdeményezésére szeptember 21. az Alzheimer-kór világnapja. A nap célja javítani a betegségtudatosságot, felhívni a figyelmet a betegséggel kapcsolatos tévhitekre, illetve a betegek életkörülményeinek javítására.

Az Alzheimer-kór a leggyakoribb, demenciához vezető betegség, amely során az agy bizonyos területein plakkok és zárványok alakulnak ki, ami az agyi funkciók beszűküléséhez, a magatartás megváltozásához, végül biológiai leépüléshez, az önellátásra való teljes képtelenséghez vezet. A kór kialakulásának okai ma sem ismertek, de bizonyos rizikófaktorok – köztük a magas vérnyomás, a fejtraumák, a rosszul kezelt cukorbetegség, egyes nyugtatók, illetve az elhízás – növelik a betegség kialakulásának kockázatát. A betegség többségében idős embereket érint, azt azonban fontos hangsúlyozni, hogy az Alzheimer-kór nem természetes velejárója az öregedésnek.

A Nemzetközi Alzheimer Társaság a világon 50 millió főre becsüli a demenciával élők számát, egyes becslések szerint ez a szám 2030-ra elkerülheti a 80 milliót.

A szakemberek közül sokan vannak, akik úgy vélik, hogy a demencia tulajdonképpen a hozzátartozók betegsége is. Hazánkban több százezer beteget érint a demencia, a róluk gondoskodó hozzátartozók száma azonban ennek többszöröse. Rájuk különösen nagy fizikai és lelki terhet ró a beteg családtagról való gondoskodás, ezek a terhek a családi életükben, a baráti kapcsolataikban és a munkavégzésükben is problémát okozhatnak.

Mai ismereteink szerint az Alzheimer-kór nem gyógyítható, egyes tüneteit azonban tudják kezelni, de ebben az esetben is nagyon fontos a korai felismerés.

Az Alzheimer-kór leggyakoribb jelei a következők:

  • A mindennapi életet megzavaró memóriavesztés.
  • Kihívások a tervezésben és a problémák megoldásában.
  • Nehézség a napi, családi, otthoni és akár munkahelyi feladatok elvégzésében.
  • Időpontok, dátumok és helyszínek eltévesztése.
  • Vizuális és térlátási problémák, tájékozódási nehézségek.
  • Nyelvvel kapcsolatos problémák.
  • Tárgyak megtalálási képességének elvesztése.
  • Ítélő- és döntéshozatali képesség romlása.
  • Bezárkózás, szociális kapcsolatok háttérbe szorulása.
  • Hangulati és személyiségbeli változások.

Szakemberek szerint a betegség kialakulásának megőrzésében fontos szerepe van az agyi egészség megőrzésének. Ebben az esetben is nagyon fontos a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás és a dohányzásmentes életmód. Ahogy sok szempontból, úgy a demencia megelőzésében is hasznos a folyamatos tanulás, az olvasás, a nyelvtanulás, a kreatív elfoglaltság. Szintén nagy szerepe van a betegség megelőzésében a megfelelő mennyiségű és jó minőségű alvásnak és a megfelelő stresszkezelésnek.

Ha önmagán, vagy hozzátartozóján a fent említett tüneteket észleli, mihamarabb forduljon orvoshoz, hiszen a korai diagnózis segít, hogy a beteg minél hamarabb megkapja a szükséges segítséget.

Illusztráció: Sabine van Erp képe a Pixabay -en.


  • Friss hírünk
    Videó
    Pápa TV híradó

    Híradó 2024.12.20.

    A legfontosabb hírek a városból.

    Elolvasom »
    Követés:



Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: