Már virágzik a csodás mexikói virág, de nem örülnek neki! Vajon miért?
A jacaranda fák látványos virágzása nemcsak a város látványát gazdagítja, hanem fontos ökológiai szerepet is betölt, mivel menedéket és táplálékot nyújtanak a madarak, méhek és pillangók százainak. Azonban a korai virágzás, amelyet több helyi jelentés is megerősített, riasztó jelenségként került értelmezésre, amely mögött az éghajlatváltozás áll.
Constantino Gonzalez, a Mexikói Nemzeti Autonóm Egyetem (UNAM) Légköri Tudományok és Éghajlatváltozási Kutatások Intézetének kutatója a Reutersnek nyilatkozva kifejtette, hogy a jacarandák általában a tavasz közeledtével, március vége felé kezdenek el virágozni. Az, hogy ez a folyamat idén már januárban és februárban megkezdődött, nemcsak szokatlan, hanem aggasztó is.
Gonzalez rámutatott, hogy az emelkedő hőmérsékletek miatt Mexikóvárosban a tél idén már január közepén véget ért, szemben a megszokott március végi időponttal. A jacaranda, bár nem őshonos Mexikóban, kiemelkedően fontos szerepet tölt be az ökoszisztémában, hiszen több kolibrit és méhet vonz, mint számos őshonos fafaj.
A korai virágzás nemcsak a város látványát érinti előnytelenül, hanem komoly ökológiai következményekkel is járhat. A megváltozott virágzási minták befolyásolhatják a beporzók és más állatok populációját, ami hosszú távon az ökoszisztéma egyensúlyának felborulásához vezethet.
Mexikóváros jacarandáinak korai virágzása tehát egyértelmű jelzés az éghajlatváltozás gyorsuló hatásairól, és felhívja a figyelmet arra, hogy az időjárás változásai milyen közvetlen és gyakran váratlan következményekkel járhatnak a természetes világban. Ez az eset ismét rávilágít arra, milyen fontos lenne az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a környezettudatos cselekvés szükségessége.