Marcsik Zoltánné: Az összefogás ereje – ez jut eszembe a falunkról
A Tapasztalatban Gazdag Járás programsorozatban Marcsik Zoltánné Király Ágnes polgármesterasszony mutatta be Németbányát.
Marcsik Zoltánné Király Ágnes második ciklusát tölti a község polgármestereként. Mint mondta, örömmel, szeretettel vég a feladatait. A lakosok pedig nagyon hálásak az elvégzett munkáért.
“Azt meg szeretném említeni, hogy a feladat elvégzése nem egyedül az én érdemem, és minden egyes eredmény nem az én érdemem, hiszen áll mögöttem egy képviselőtestület, aki a lakosság érdekeit szolgálja velem együtt. Úgyhogy még közösen, ahogy az elején is említettem, hogy az összefogás és az összetartozás az, ami nálunk az elsődleges pozitívum, ez igaz a képviselőtestületünkre is. Egy egységként dolgozunk Németbányáért.”
A Tapasztalatban Gazdag Járás programon Németbánya értékeit, kincseit ismerhették meg az érdeklődők. A megjelentek betekintést nyerhettek a 123 lakost számláló kis falu életébe. A lélekszám bár nagyon kevésnek tűnik, növekvő tendenciát mutat, erre is büszkék a lakosok.
A zsákfaluban a Német Nemzetiségi Önkormányzat megszűnt, viszont vannak alapítványok, egyesületek, amik különböző célcsoportokat képviselnek a településen belül.
“Van a Kostajger Mihály Egyesületünk, aki az önkormányzatnak a háttérmunkáját, a sporttevékenységeket, a közösségi életet segítik a falu életében. Van a korábbi Hutta Germanica Egyesületünk, ami a gasztronómiai vonalat viszi a településen, tehát mi kevesen vagyunk. Mi mindig piciben gondolkodunk, és piciben próbálunk apró lépésekkel előrehaladni a célunk felé.”
Németbányán fontos szerepet kap az értékőrzés, értékteremtés. Vannak rendezvényeik, nagy gondot fordítanak a környező településekkel való kapcsolatápolásra. Az év elején az első ilyen lehetőség a Télűzés, amit Bakonyjákóval közösen rendeznek. Ez a program Bakonyjákóról indul, és Németbányán fejeződik be.
“Ezenkívül van falunapunk, ami állandó eleme az évünknek, a Márton nap, ami egy rendkívül fontos eseménye Németbányának, mert Szent Márton a település védőszentje, úgyhogy korábban a búcsúk is erre az időpontra voltak téve a falu életében. Búcsúnk már nincsen, viszont az összejövetelünk az megmaradt. Ez egy zárt rendezvény, tehát csakis magunk számára rendezzük ezt a napot. Ez a miénk, ez egy igazi németbányai rendezvény, ami remek lehetőség arra, hogy különböző korosztály leüljön egy asztalhoz, beszélgessenek, időt töltsenek egymással, és közösen jót szórakozzanak, és elfogyasztanak egy finom közös vacsorát.”
A kis falu lakói gasztronómiai örökségükre is nagyon büszkék. Van receptes könyvük, ami a korábbi sváb recepteket szedi össze egy csokorba. Kiss Albertné, az Értéktár Bizottság elnöke gyűjtötte össze a recepteket, szívén viseli Németbánya sorsát és a hagyományőrzést.
“Ebből a receptes könyvből válogatunk most össze. Készült egy savanyú káposzta, knédlid savanyú káposzta, készült rétes, készült képviselőfánk, és borlevessel készültünk még a kedves vendégeink számára.”