Menyekező
A DeFoP, azaz Design Folk Pápa a Pápai Vadvirág Művészeti Egyesület immár hagyományos rendezvénye, melynek keretében népviselet- és divatbemutatót szerveznek. A tánc világnapi rendezvény keretében immár harmadik alkalommal mutatták meg az érdeklődőknek a viseletek színes világát – ezúttal tematikusan.
Pitlik-Sipos Eszter néptáncpedagógus, népviselet-szakértő hozta el gyűjteményének menyasszonyi viseleteit, a századelőn divatos tótkomlósi, kállói, ajaki, sárközi, kalocsai, gömöri, bukovinai, klézsei, magyarpalatkai, krasznai, mérai ünnepi öltözeteit.
Minden kislány és nagylány álmodozik arról, hogy milyen menyasszonyi ruhában megy férjhez. A paraszti kultúrának az egyik legünnepélyesebb eseménye volt az esküvői szertartás és a lakodalom. A bemutató egy átfogó képet adott a menyasszony öltözetéről.
Az ünnepi öltözetet igyekeztek a legjobb minőségű anyagból készíteni. Hogyha csak gyengébb minőségű anyag állt rendelkezésre, az ünnepi jelleget a gazdagabb díszítés adta, mondta a gyűjtő, aki azt is elmesélte, hogy az első viseletét szüleitől kapta, aztán hosszas gyűjtőmunka eredménye volt az a 16 szép viselet, amit a Pápai Vadvirág Művészeti Egyesület tagjai mutattak be.
A lányok több órán át készültek a bemutatóra, volt, aki már hat órával a kezdés előtt megérkezett, hiszen nemcsak az alsőószoknyák, az ingek, de a hajdíszek és egyéb kiegészítők is, mint például a párta, a kaláris, a kézben fogott keszkenő is mind jelentéssel bír.
Volt fekete menyasszonyi ruha is, a gyűjtő elmondta, hogy ezzel tulajdonképpen gyászolta a lányságát a menyasszony, hisz eleink idejében ritka volt a szerelmi házasság.
A gyönyörű viseletek mellé azért érkeztek modern darabok is, ezeket is a néptáncos lányok mutatták be a vörös szőnyegen.