Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Mi legyen a hamuval?

Huszár Hajnal | 2024.11.19.

Itt a fűtési szezon, számos házban pedig kályhával, kazánnal, kandallóval állítják elő az otthon melegét. A tüzelés során keletkező hamuval azonban sokan nem tudják, mit kezdjenek. Leginkább beleöntik a hulladékgyűjtő edénybe, ami nem egészen szabályos és veszélyes is a hulladékszállítást végzők egészségére. Mi legyen hát a hamuval? – kérdeztük Bordás Ferencet.


A Közszolg Nonprofit Kft. ügyvezetője először is arról beszélt, hogy kommunális hulladékgyűjtő edénybe belerakhatjuk a keletkezett hamut, de csak kis mennyiségben és zsákba, zacskóba helyezve. Kiemelte, fontos, hogy kihűlt állapotban tegyük a kukába és alkalmanként csak körülbelül 10 liternyi mennyiséget. A hamuval félig, vagy telerakott hulladékgyűjtőt ugyanis nem szállíthatják el. A zsákolás azért fontos, mert a hamu a gyűjtőedény beürítésekor óhatatlanul is rászáll az ürítést végző munkatársakra, az pedig, hogy az arcukba száll egy maréknyi hamu, nemcsak hogy kellemetlen, de veszélyes is az egészségükre.


A gyűjtőedénybe rakható hamu mennyiségét azért is korlátozták központilag, mert ez a hulladék az átrakótoronyba kerül és a finom por a görgők közé szállva a szerkezet meghibásodását okozhatja. A Szabó Dezső utcai telephelyen is többször kellett már emiatt javítani a tömörítő berendezést. 
Bordás Ferenc arra is emlékeztetett, hogy a hamut nagyon sok célra használhatjuk otthonunkban. Igaz, házi tisztításra és kerti felhasználásra csak a tiszta fahamu alkalmas, a szén hamuja ugyanis mérgező toxinokat tartalmaz.


A fahamut azonban lúgos kémhatása miatt használhatjuk edények tisztításához, kiváló szagtalanító és alkalmas zöldségek-gyümölcsök frissen tartására. Távoltartja a molyokat, riasztja a krumplibogarat, lepkéket, egereket, patkányokat, hangyákat, kullancsokat, bolhákat. 


Ha kertünk van, alkalmazhatjuk mulcsként a fagy elleni védelemhez, kiváló jégmentesítésre és nagyszerű bio-tápszer, hiszen foszfort, káliumot, magnéziumot, bórt, vasat tartalmaz, amely serkenti a növények természetes fejlődését. Mivel nincs benne klór, a hamu a legkiválóbb káliumos trágya.


A fahamu felhasználása tehát nagyon sokrétű lehet, érdemes ezek részleteinek alaposan utánanézni és nem a hulladékgyűjtőbe önteni – javasolta a Közszolg ügyvezetője.

 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: