Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
Egyházaink

Miért avatták szentté István királyt?

Horváth Andrea | 2024.08.20.

I. Szent István király  nevéhez fűződik államiságunk alapjainak lerakása, az egyházi és világi intézményrendszer kiépítése és a magyarság keresztény hitre térítése. Bevezette a tíz egyházmegyére osztott egyházi rendszert, támogatta a templomok építését, és megerősítette a királyi hatalmat. A kereszténység felvételével és a pápai koronázással Magyarország a nyugati kereszténység része lett, és elkerülte a Bizánci Birodalommal való alávetettséget.

Szent Istvánt halála után, 1038. augusztus 15-én szentté avatták, és azóta Magyarország patrónusa és egyik legfontosabb nemzeti szimbóluma. Szent István király szentté avatása egyrészt a keresztény hit elterjesztéséért és megerősítéséért, másrészt a népe iránti felelősségvállalásáért és jótékony tetteiért történt. 

Többek között rendkívül fontos szerepet játszott a kereszténység magyarországi elterjesztésében és ő maga is buzgó keresztény volt, és ezt példamutatóan gyakorolta.  Számos törvényt hozott, amelyek a keresztény értékeken alapultak, és céljuk az volt, hogy a rendet és igazságosságot biztosítsák a királyságban. 

Szent Istvánt a legendák és történeti források nagylelkű uralkodónak írják le. A nép körében különösen népszerű volt a szegények és rászorulók iránti gondoskodása miatt. Több forrás szerint István személyesen is részt vett jótékonykodásban, és figyelemmel kísérte a társadalom legelesettebb tagjainak sorsát. Épp ezért halála után Szent Istvánt már életében szentként tisztelték a nép körében. Halála után a csodás gyógyulások és más események révén tovább nőtt a hírneve, ami hozzájárult szentté avatásához. 1083-ban VII. Gergely pápa avatta szentté Istvánt, I. László király kérésére.

Államalapító, szentté avatott királyunkra kenyérszenteléssel és koszorúzással egybekötött ünnepi műsor keretében emlékezünk mi, pápaiak augusztus 20-án. 17:30-kor az Országzászló emlékműnél koszorúzással indul az ünnepség, majd 18 órára a bizonytalan időjárás miatt nem a Szabadtéri színpadra, hanem a Jókai Mór Művelődési Központba várják a nagyközönséget, ahol az új kenyér megáldását követően „Magyarok fénye, ország reménye” címmel ünnepi táncjátékkal emlékezhetünk Államalapító Szent Istvánra. A táncjáték koreográfiáját Benkő Dávid táncművész álmodta színpadra.


  • Friss hírünk
    Videó
    Pápa TV híradó

    Híradó 2024.11.22.

    A legfontosabb hírek a városból.

    Elolvasom »
    Követés:



Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: