Minden magyar felelős minden magyarért
A Szabó Dezső utca lakói összetartó közösséget alkotnak, s ezt az összetartozást erősíti az a dombormű, melyet hétfő délután avattak fel. Az utca névadójának, Szabó Dezsőnek állít emléket Kiss László rajztanár, szobrászművész alkotása. Az emlékjel állítását dr. Hermann István kezdeményezte, az ötletet és a kivitelezést Balogh Krisztián támogatta. A bronz portré Szabó Dezső gondolatával kiegészülve kapott helyet az utca elején: Minden magyar felelős minden magyarért.
Az, hogy domborművel, emléktáblával tisztelegjenek az utca névadója előtt, Dr. Hermann István gondolata volt. Mint mondta, 1948-ban az akkori pártok ajánlásokat tehettek a korábbi utcanevek cseréjénél. Ekkor vette fel Szabó Dezső nevét ez a Felsővárosi utca. – A Nemzeti Parasztpártnak lehettek a képviselői, akik Szabó Dezső személyét javasolták. A Nemzeti Parasztpárt volt annak a szószólója, hogy a magyar népfenntartó erő az elsősorban a parasztság. Szabó Dezső ezt a népfenntartó erőt féltette, siratta, próbálta rá felhívni a figyelmet – mondta dr. Hermann István.
Szabó Dezső magyar író, tanár, akit irodalmi Nobel-díjra is jelöltek. Mindazonáltal ellentmondásos személyisége a magyar irodalmi életnek. Legtöbben az Elsodort falu című művét ismerik. Dr. Herman István hozzátette, nagy öröm számára, hogy kezdeményezése meghallgatásra talált Balogh Krisztiánnál, az ő házfalára került fel a tábla.
– Az utcánkban lévő dr. Hermann István keresett meg ezzel a gondolattal, mely igazán akkor tetszett meg, amikor rátaláltam erre a gondolatára, melyet a tábla mellé elhelyeztünk: Minden magyar felelős minden magyarért. Ez a gondolat a szívembe talált, azt gondolom, hogy ezt kell ma szem előtt tartanunk – mondta Balogh Krisztián.
A táblát dr. Áldozó Tamás polgármester és Balogh Krisztián leplezte le. Az egyházak képviselői megáldották az emlékjelet. Dr. Áldozó Tamás megköszönte Balogh Krisztián hozzájárulását az emléktábla állításához.