Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KULTÚRA

Mosolyok, könnyek, nehéz és szép pillanatok

Horváth Andrea | 2024.09.22.

A Pápa és Környéke Zsidó Kulturális Hagyomőrző Egyesület minden évben valami újjal, más nézőponttal, fontos tanulnivalóval várja a Zsidó Kulturális Nap résztvevőit. Idén sem volt ez másként, színházi előadás, érdekes beszélgetés, zenei ismeretterjesztés, végül Fodor Bernadett koncertje  marasztalta a közönséget a zsinagógában. Nem lehetett észlelni az idő múlását, az élmények feldolgozására, továbbgondolására pedig kell majd még idő.

Schmidt Orsolya elnök köszöntőjét követően a Széchenyi Egyetem SosemArt Színjátszó Társulata lépett színpadra egy különleges előadással. Borsodi Erzsébet volt a darab tapasztalati szakértője, aki mint mondta, látássérültként arra tette fel az életét, hogy nem adja fel. A fiatalok az ő életének fontos állomásait villantották fel a mozgásszínház eszközeivel, a történetet pedig Borsodi Erzsébet mesélte. A darabot Csillag Attila rendezte.

Borsodi Erzsébet 18 éves korában szinte teljesen elvesztette látását. Pontosabban jobb szemére nyolcéves korában vakult meg, és 18 éves korában vált le a bal szem retinája. Statusza most aliglátó, árnyakat észlel, körvonalakat, de a részleteket már nem. 

Borsodi Erzsébettel Mógor-Schmidt Katalin beszélgetett, hisz ők egyetemi társak voltak, együtt diplomáztak nemrégiben. A színpadon ott volt Gesztenye is, Erzsébet vakvezető kutyája. A beszélgetésben szó esett arról is, hogy miként lehet jól segíteni egy látássérült embert – fontos, hogy mindig köszönjünk neki, s aztán érintsük meg, mindig a szabad kéz felőli oldalon vezetve -, hogyan tudja remekül összeválogatni a színeket és a kiegészítőket – ehhez van színfelismerő eszköze -, s miként kell egy vakvezető kutyával bánni – ez egy külön cikk témája. Szó esett tehát mindenről, hétköznapokról, nehézségekről és örömökről: Borsodi Erzsébet életkedve és vitalitása példaértékű.

Mógor Dávid vállalta azt a nem könnyű feladatot, hogy zenetörténeti utazásra hívja a közönséget. Előadásából kiderült, hogy Georg Friedrich Händel 1738 őszén írta Izrael Egyiptomban című bibliai oratóriumát, mely az előadás középpontjában állt. A barokk mű a maga korában nem aratott nagy sikert a kórusművek túlsúlya miatt, mondta Mógor Dávid. A mű a kiválasztott nép Egyiptomból való kivonulását zenésíti meg. 

A program zárásaként Fodor Bernadett lépett szeretett pápai közönsége elé. Mint elmondta, az utóbbi egy évben kicsit csendesebb, visszahúzódóbb periódust él meg, volt nemrégiben fellépése Olaszországban, ami nagy siker volt, oda visszatér még. Jelenleg a Bartók AMI felkérésére igent mondva vállalt néhány énektanítványt. A zsinagógabeli koncertre olyan repertoárt állított össze, melyben a daloknak valamely módon van zsidó kötődése. Felcsendült így többek közt Barbara Streisand dala, de egy kaddis is. 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: