Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Munka melegben

Huszár Hajnal | 2024.07.28.

A hetek óta tartó hőségben mindenki igyekszik légkondicionált irodában, vagy hűs helyen végezni a munkáját. Vannak azonban olyan munkakörök, beosztások, amik ezt nem teszik lehetővé, hiszen házat építeni, közterületet gondozni, utat javítani nem lehet a hűvös szobából, de hosszan lehetne még sorolni azokat a szakmákat, melyek képviselőinek a legnagyobb forróságban is a tűző napon telik munkaidejük nagy része. Néhány Pápán működő munkáltatót kérdeztünk arról, hogy védik dolgozóikat a hőségben.

Az egyik ismert pápai közműépítő cég vezérigazgatója érdeklődésünkre elmondta, a legnagyobb hőségben sem állhatnak le a munkával, hiszen szerződéses határidők nincsenek tekintettel a forróságra. Ha lehet úgy szervezik a munkát, hogy a legmelegebb órákban lehetőleg árnyékban dolgozhassanak szakembereik, a munkaárokban gyakrabban váltják egymást, így sűrűbben van lehetőség egy kicsit az árnyékban hűsölni. A dolgozók, ha a munkavédelmi előírások mást nem követelnek meg, viselhetnek szalmakalapot, könnyű ruházatot. Hőségriadó idején nem rendelnek el túlmunkát és hétvégi munkavégzést, így a munkatársak megfelelő pihenőideje is biztosított. Az előírásoknak megfelelően ásványvizet és szódát folyamatosan biztosítanak a dolgozóknak és az óránkénti árnyékban töltött rövid pihenő megtartására is ügyelnek.

A Pápai Városfejlesztő Társaság Kft. kertészei és építőipari munkatársai, gépészei, parkoló ellenőrei szintén nem kerülhetik ki, hogy a munkaórákat a napon töltsék. A kánikula idején ezek a munkatársak egy órával korábban kezdenek, így a kora délutáni forróságra befejeződik a munkaidejük. A cég telephelyein minden csoportnak külön hűtője van, a kapott védőitalt és a maguk által hozott frissítőt ott tárolják, az ásványvizet, szódát, ha kell a csoportvezetők viszik délelőtt a munkavégzés helyszínére. Az ebédidőt a telephelyen töltik naptól védett helyen és az óránkénti rövid pihenő is engedélyezett az árnyékban.

A Közszolg Nonprofit Kft. is vigyáz dolgozóira a nagy hőség idején. Hulladékgyűjtő autóik klimatizáltak, a védőital minden dolgozó számára biztosított és az 5-10 perces árnyékban pihenésre is megvan a lehetőségük például az utcaseprést végző kollégáknak.

Hasonló a helyzet a közterület-felügyelőknél is, számukra is rendelkezésre áll a megfelelő mennyiségű ásványvíz vagy szóda, a pihenőjüket pedig a városházi irodában tudják eltölteni, de a várost járva is megállhatnak egy-egy rövid pihenőre az árnyékosabb helyeken.

Egy pápai építési vállalkozás vezetője szintén arról beszélt, hogy a megfelelő mennyiségű védőital biztosítása az egyik legfontosabb feladatuk kánikula idején. Ezen túl igyekeznek úgy szervezni a munkát, hogy a legforróbb órákban belső terekben dolgozhassanak kollégáik, de például egy épület felmenő szerkezeteinek építése nem állhat meg a hőség miatt. Ha ilyen munkájuk van éppen, ők is több rövid pihenőt engedélyeznek árnyékos helyen.

A Várkertfürdő úszómestereiről azt gondolhatnánk, hogy könnyű helyzetben vannak, hiszen munkaidejüket a vízparton töltik, hőségben pedig ott a legjobb. Ám ez csak a látszat, hiszen napi 12 órát töltenek a forróságban munkavégzéssel. Az ő egészségük védelmére is biztosítja a fürdő a megfelelő mennyiségű védőitalt, munkarendjük szerint két nap munkát két nap pihenő követ, és minden feladatellátási helyen napernyő áll rendelkezésükre. Az úszómesterek számára elengedhetetlen, hogy éberségük ne lankadjon a legnagyobb melegben sem, ezért két óránként munkaállomást cserélnek.

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. Pápai Mérnökségének dolgozói közül is sokakat a forróságban is az utakra vezényel munkakörük. Útüzemeltető és útellenőr szakembereik számára óránként 5-10 perces árnyékban töltött pihenőidőt biztosítanak, folyamatosan gondoskodnak a 14-16 fokos ivóvízről, az utakon dolgozóknak UV védelemmel ellátott szemüveget, magas faktorszámú védőkészítményt és nyári sapkát is biztosítanak. Újabb típusú járműveik, munkagépeik klimatizáltak, ezek is segítenek a hőség elviselésében, de arra is ügyelnek, hogy a tűző napon felhevült tárgyak, munkaeszközök érintéséből ne keletkezzen baleset. A közút a munkaszervezésnél is figyel a hőségriadóra, néhány feladatot átütemeznek, de csak a szolgáltatás minőségének megtartása mellett tehetik ezt.

Többek között az említett munkakörökben dolgozóknak lehet a legnagyobb megterhelés a hosszan tartó nyári hőség, és akkor még nem beszéltünk például a pékekről, szakácsokról, akiknek nemcsak a nyári forróságot, de a kemence és a tűzhely melegét is el kell viselniük.

(Címlapfotó: Pápai Médiacentrum archív)





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: