Mutatjuk, mire kell odafigyelni a tűzifa vásárlása előtt
A szomszédunkban zajló háború és az elszálló energiaárak miatt egyre nagyobb a kereslet a tűzifa iránt. Ezzel párhuzamban megnövekedhet a visszaélések száma is, ezért vásárlás előtt nem árt alaposan tájékozódni, hol szerezzük be a tüzelőt hívja fel a figyelmet honlapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
Évente több millió tonna tűzifa kerül forgalomba, amely a hazai erdőkből és egyéb fás területekről származik. Az erdőgazdálkodók és földhasználók folyamatosan azon dolgoznak, hogy kielégítsék az igényeket, mindig vannak azonban olyanok, akik tisztességtelen eszközökhöz nyúlnak a gyors meggazdagodás jegyében. A Nébih ellenőrök az elmúlt négy évben csaknem 240 kamionnyi illegálisam forgalomba hozott fát foglaltak le. A szakemberek rendszeresen töröltetnek jogszerűtlen hirdetéseket is, és együttműködnek a honlapok üzemeltetőivel, hogy már a feladás előtt kiszűrjék a csalókat. Emellett fontos, hogy a vásárlók is odafigyeljenek bizonyos dolgokra, hogy ne érje őket kár. A tudnivalókat a Nébih tizenöt pontban foglalta össze.
- Vásároljon ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól, aki a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít, a Nébih-nél regisztrálta tevékenységét, így EUTR technikai azonosító számmal rendelkezik.
- A telephellyel, nyitvatartási idővel működő kereskedők megbízhatóbbak a csak tűzifa közvetítéssel foglalkozókkal szemben.
- Ha hirdetés alapján vásárol, ellenőrizze, szerepel-e benne az EUTR azonosító. E nélkül érdemes más eladót keresni.
- Ha van EUTR azonosító, ellenőrizze a számot a Nébih honlapján.
- Ellenőrizze a telefonszámot a Nébih fekete listáján.
- Tűzifát csak szállítójeggyel vegyen át!
- Lerakodás előtt alaposan nézze meg a kiszállított fát!
- Soha ne utaljon előre pénzt, főleg ismeretlen hirdetőknek!
- Legyen nagyon óvatos, ha a hirdető regisztrált székhelyétől távol vagy az ország egész területére vállal szállítást. A magas fajlagos szállítási költség mellett sem önnek, sem a kereskedőnek nem éri meg kisebb mennyiséget messze vinni!
- Előre lehetőség szerint csak telephelyen, a kereskedő, erdőgazdálkodó pénztárában fizessen. Ismeretlen szállítónál csak díjbekérő alapján, az EUTR számhoz tartozó névre utaljon.
- Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
- Ha tömegre vásárol tűzifát, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
- Ha frissen kitermelt faanyagot vásárol igyekezzen minél hamarabb felhasítani és fedett, szellős helyen tárolni. Ősszel és télen a faanyag már lassan szárad szabadtérben. Nem ideális, de megoldás lehet, ha a tüzelés előtt a felhasított faanyagot néhány hétig fűtött, rendszeresen szellőztetett helyen (pl. kazánházban) előszárítjuk.
- Ha száraz fával fűt, akár 30%-ot is spórolhat!
- Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett, és az eladó nem hajlandó az egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat, és írja meg panaszát a Nébih-nek.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tematikus weboldalán a jogszerűtlen hirdetések adatai, illetve a jogsértők listája is megtalálható, de lekérdezhető a kereskedő technikai azonosító száma is (EUTR).