Nagy László 100

Nagy László-emléknapot tartottak a Pápai Református Kollégium Gimnáziumában és Művészeti Szakgimnáziumában, méltó főhajtással az egykori refis diák születésének 100. esztendejében. A gimnázium aulájában a Ruttmayer- Kajtár Szilvia tanárnő festő tagozatos növendékeinek munkáiból készült kamarakiállítást Ferenczi Alpár főigazgató nyitotta meg. Borsos Maja Dóra, Béz Elizabet, Böröczky Júlia, Koronczai Jázmin alkotásai mellett ott van Urbán Gábor szabadkai, Magyar Arany Érdemkereszt-díjas festőművész képei is – ez Kovács Klára tanárnő jóvoltából, akinek édesanyja együtt gyerekeskedett Iszkázon Nagy Lászlóval.
10 órától az Ótemplom adott otthont az emléknap összművészeti programjainak. Az ünnepséget részt vett Grőber Attila polgármester, valaminz Hencz András a Nagy László Szellemi Öröksége Alapítvány kuratóriumának elnöke, és a kuratórium tagjai, valamint szülők és pápai érdeklődő polgárok. Először Langschadl Illés tolmácsolásában Csoóri Sándor Nagy László földi vonulása című esszéjéből hallhattak részleteket a jelenlevők, majd Bede-Fazekas Réka szavalta el a Ki viszi át a szerelmet című verset.
Veress Zsuzsa magyartanár az Ég és Föld című Nagy László oratóriumról tartott előadást, majd a Valler Kata vezette Pápai Refis Anima Bábműhely különleges előadásában láthatták a darabot az érdeklődők. A bábok kidolgozásában Boross Zita tanárnő, a rendezésben Balázs János Balázs, a zenei effektekben az exrefis Holb Levente volt a rendező segítőtársa. A darab Nagy László gondolataival, a diákok átélt játékával és megrendítő művészi eszközeivel nagy hatást gyakorolt a közönségre. Ezután a nézőket is bevonta Valler Kata a színjátszásba. Néhány Nagy László-verssort kellett felismerni némajáték alapján.
Az összművészeti programból a zene sem hiányzott, két exrefis zenetanár, Lődi Bence és Kemenczky Gábor a költő megzenésített verseit adta elő, majd Nikolausz Krisztián grafikatanár mutatta be az erre az alkalomra készített díszalbumot, amelynek témáit Nagy László grafikái és versei ihlették. Az alkotók a 12-13. évfolyamos grafikus növendékek voltak.
Nagy Borbála Réka, Nagy László unokája volt az emléknap díszvendége, aki nagyapja pápai emlékeit szedte csokorba a vele készült interjú részletekből. A z emléknap a gimnázium főbejárata mellett található Nagy László dombormű megkoszorúzásával ért véget. Az emléknap rendezője Mayerné Pátkai Tünde intézményegység-vezető, valamint Budai Gabriella magyartanár voltak.