Nagyon ijesztő, de szerencsére semmi komoly!- Fordított tüsszentés a kutyáknál!
Mi is az a fordított tüsszentés?
A szájpadlás hátsó területén található lágy szájpadlás, garat és a légcső együttesen keletkező görcse készteti a kutyát az erőltetett légvételre, melynek láttán könnyen pánikba eshetünk, és az is megfordulhat a fejünkben, hogy mindent eldobva rohanjunk vele az állatorvoshoz.
Hogy néz ki a roham és meddig tart?
A kutya rendszerint előrenyújtott fejjel és nyakkal, talajra feszülő mellső mancsokkal, görnyedten áll, ül vagy fekszik azon a helyen, ahol elkezdődött a roham. Ajkait hátrahúzza, és minden egyes belégzést hangos horkantás kíséri, mintha úgy „húzná” be a levegőt orrlyukain át. A hirtelen, nagy mennyiségben beáramló levegőtől bordái látványosan kitágulnak, majd kilégzésnél visszaállnak normális helyzetükbe.
A kutyák különbözőképpen reagálhatnak a helyzetre: egy helyben megvárja, míg véget ér a roham, de nyugtalanságában fel-alá is járkálhat. Ezt követően a megszokott módon viselkedik, megnyalogatja szája szélét, nyel egyet-kettőt, esetleg kicsit lepihen a fekhelyére vagy folytatja a roham előtti tevékenységet. Néhány másodperctől akár egy-két percig is terjedhet a fordított tüsszentés folyamata.
Mely kutyák hajlamosabbak rá?
Mérettől, kortól, nemtől függetlenül bármely kutyánál előfordulhat, ugyanakkor a kistestű kutyáknál (pl. toj fajták és terrierek), valamint a rövid orrú fajtáknál (pl. mopsz, bulldog) gyakoribb. A rövidebb légcső és a megnyúltabb lágy szájpadlás miatt egy nagyobb lélegzetvétellel, sóhajtással is könnyen „behúzhatják” a garatot torokba.
Mi okozza?
1. Anatómiai felépítés
A lágyszájpad az orr és szájüreg között képez válaszfalat, megelőzi, hogy az étel és a folyadék a légutakba kerüljön. A rövid orrú kutyáknál a légutak is rövidebbek, szűkebbek, így a levegő kevesebb helyen tud megfelelően áramolni. A szükséges oxigénmennyiség felvételéhez és széndioxid mennyiség megfelelő leadásához azonban e szűk helyen gyorsabban áramlik a levegő, mely növelheti a fordított tüsszentési görcs kialakulásának esélyét. Könnyebben megakadhat itt egy kósza ételdarabka, pár korty víz vagy a szaglászás közben bejutott idegentest, pl. szőrszál, por, stb.
2. Idegentest
Kutyáink az orrukkal "látnak", elsődlegesen szaglásuk segítségével fedezik fel a körülöttük lévő világot. Kíváncsiságuk azonban nem ismer határokat, könnyen pórul járhatnak, ha „mindenbe beledugják az orrukat”. Szimatolás közben beszippantott föld, por, apró rovar vagy fűszál, toklász eltávolítása sajnos műtéti beavatkozást is igényelhet, ha sem a hagyományos, sem a fordított tüsszentés nem jár sikerrel.
3. Allergia
Kedvenceinket sem kerülik el az embereket érintő népbetegségek. A feldolgozott élelmiszerek, a szervezetük számára évezredeken át megszokott tápláléktól eltérő „finomságok” allergiás reakciót válthatnak ki. Tipikus tünetei a vakarózás, a hajlatokban, hason megjelenő kipirosodás, szőrhullás, ám az érzékenyebb egyedeknél a nyálkahártya megduzzadásával, váladékozásával is járhat. A „bedugult” kutyaorr pedig rettentő kellemetlen tud lenni, különösen rövid orrú kutyáknál – az orrjáratban felgyülemlett váladék „hátrafelé” is elindulhat, fordított tüsszentést okozva. Érdemes táplálkozási szakértő és állatorvos tanácsát kérni abban az esetben, ha kutyánk ételallergiával küzd! Krónikus por- és pollenallergia esetén az étrendi és környezeti változtatások mellett antihisztaminos kezelés is szükségessé válhat.
4. Irritáció
A környezeti ártalmak, szmog, füst mellett az otthonainkban, kertjeinkben található vegyszerek, tisztító- és illatosítószerek is tartalmazhatnak a kutya szervezete számára irritáló anyagokat. Lehet, hogy imádott parfümünkre érzékeny? Vagy a fürdőszobában használt légfrissítőre? Esetleg a felmosást követően kezd el furcsán tüsszenteni? Figyeljük meg, mikor jelenik meg a viselkedés, és ha megoldható, távolítsuk el környezetéből az irritáló anyagot, mielőtt krónikussá válna az állapot.
Hirtelen hőmérsékletváltozásra is reagálhatnak fordított tüsszentéssel, például, ha a kellemesen meleg, fűtött lakásból kilépünk a hideg levegőre télen.
5. Légzőszervi betegség
Felsőlégúti fertőzés, tüdőgyulladás, kennelköhögés és az orr váladékozása is kiválthatja a fordított tüsszentést. Ritkább esetekben emésztőrendszeri betegség (pl. krónikus hányás), az orrjáratban vagy légutakban növekvő polip vagy daganat, fogprobléma is az okok között szerepel. Mindenképpen vizsgáltassuk meg kedvencünket állatorvosunkkal, hogy kizárjuk e lehetőségeket, adott esetben pedig megkezdhessük a megfelelő kezelést!
6. Póráz húzása, szoros nyakörv
Sétáltatás során a túl szoros nyakörv, fojtó vagy a póráz húzása nyomást fejthet ki a kutya nyaki vénájára. A fejből és a torokból visszaáramló vér útja részlegesen akadályozottá válik, a lágy szájpadlás megduzzadhat, mely fordított tüsszentésre, köhögésre, nyeldeklésre késztetheti a kutyát.
A flexi pórázon vezetett kutyának folyamatos ellenállást kell kifejtenie a nyak és vállak területén, hogy megelőzze a póráz visszatekeredését. Ha pedig valami érdekes vagy fenyegető dolgot látva váratlanul előrelendül, reflexből bekapcsolhatjuk a póráz fékező gombját, mely ugyan megállítja a kutyát próbálkozásában, ám hirtelen nagyerejű nyomást fejt ki a nyaki vénájára. Fordított tüsszentésre hajlamos kutyánknál megoldásként válthatunk hámra, akár olyan típusúra, ahol a karabiner elől, a mellkasnál helyezkedik el. (Az esetlegesen kialakult nyaki elváltozásokra fény derülhet állatorvosi állapotfelmérés során, mozgásszervi problémáknál pedig igénybe vehetjük kutyafizioterapeuta segítségét is.)
7. Túlzott izgalom, játék, alvás, habzsolás…
Ha kedvencünk könnyen felpörög séta, játék vagy vendégek látogatása során, mely fordított tüsszentésbe csap át, gyakorolhatunk vele figyelemelterő technikákat, melyek segíthetnek neki lenyugodni. Kérjük ki kutyakiképző segítségét arra vonatkozóan is, hogy anatómiai felépítéséhez és egészségi állapotához mérten milyen tevékenységeket ajánlatos kutyánkkal végezni. Alvás közben vagy hosszabb szundikálásból felébredve is produkálhatják a tüsszentést a mozdulatlan állapotban felgyülemlett orrváladék miatt. A habzsolásra hajlamos kutyáknál is előfordulhat, ha véletlenül felszippantanak egy-egy morzsát a garaton át orrukba – a tüsszentés ebben az esetben is segíthet.
Hogyan segítsünk kutyánknak?
Az első és legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, mert azt kedvencünk is megérzi! Ha a roham csak pár másodpercig tart, és mire észbe kapunk, már véget is ért, a legtöbb, amit tehetünk, hogy mellette maradunk, megsimogatjuk. Hosszabb roham esetén kipróbláhatjuk az alábbi módszert: tenyerünkkel alulról megemeljük kicsit az állát, gyengéden masszírozzuk a torka alsó részét. Segíthet, ha egy másodpercre finoman befogjuk a kutya orrlyukait, a pillanatnyi vákum lökésszerűen megindíthatja a zavaró tényezőt.
A cél, hogy megnyugtassuk a kutyát, és elősegítsük a levegő akadálymentes áramlását a légutakban. A friss levegő, szellőztetés és a környezetváltozás (pl. egy kis séta a kertben) is segíthet. Hagyjuk pihenni, ha pedig a túlzott izgalom váltotta ki e reakciót, kis ideig kerüljük az olyan helyzeteket, melyek újfent izgalmat válthatnak ki kedvencünkből.
Kezelési lehetőségek
A fordított tüsszentés általában véve ártalmatlan állapot, elenyésző esetben járnak komplikációval vagy egészségkárosodással. Ha rendszeressé válik, véres vagy sárgás, zöldes orrváladék vagy köpet kíséri, mielőbb látogassunk el állatorvosunkhoz! A diagnózis felállításához röntgenre, vérvizsgálatra, orrtükrözésre is szükség lehet. Az orrban megrekedt idegentest eltávolítása gyakran csak altatásban végezhető el. A fertőzéses betegségek pedig antibiotikumos kezelést igényelhetnek. Ha az orrjáratban és az orrmelléküregben élősködők vetették meg lábukat, speciális parazitaellenes kezeléssel megszüntethető a kellemetlenség. Idősebb, kistestű kutyák esetében légcső összeesés is okozhatja a tüneteket, többek között nehezített légzés és rohamokban fellépő, száraz köhögés mellett.
Figyeljük meg hol és milyen körülmények között következik be a jelenség, és ha megoldható, vegyük fel videóra, mert egyáltalán nem biztos, hogy kutyánk a rendelőben is produkálni fogja.