Küldj üzenetet

Amennyiben kérdése lenne hozzánk, küldje el nekünk!

Vagy keress információt oldalunkon:

Követés:
PÁPA - KÖZÉLET

Ne vigyük ki a szemetet és ne teregessünk! – Babonák és népszokások az év végén

Pintér-Papp Eszter | 2022.12.31.

Az év utolsó és első napjához számtalan babona és népszokás kapcsolódik. A legtöbben ezeken a napokon tesznek fogadalmakat és a hiedelmek szerint ezek azok a napok, amikor a legtöbbet tehetünk azért, hogy a következő évünk sikeres és boldog legyen. De mit is kell tennünk, illetve mit ne tegyünk semmiképpen a babonák szerint?

Szilveszter napján különösen nagy szerepet kapnak a különböző zajkeltő szokások, melyekkel az ártó erőket űzhetjük el házunk tájáról. Az ehhez használt eszközök tárháza rendkívül változatos, hagyományosan használnak hozzá dudát, karikás ostort, csengőt vagy kolompot.

Az ételek is fontos szerepet kapnak ilyenkor a jövőnk alakításában. Fontos, hogy ne együnk meg minden ételt, ami csak otthon van, a babona szerint, ha tartalékolunk némi élelmet, akkor a jövő évben sem fogunk hiányt szenvedni semmiben, nem ürül ki a kamránk.

A lencse fogyasztása a bőséget hozza meg a házunkba, az apró magok a pénz bőségét jelképezik. Egyes vidékeken mandulaszemet főztek a lencsefőzelékbe és az a lány, aki azt megtalálta, a következő évben férjhez ment.

A malacok számára annyira nem jó hír, de a hiedelem szerint a malac betúrja a házba a szerencsét, ezért sok helyen malacot fogyasztanak az év utolsó napján. Szilveszter napja kifejezetten szerencsét hoz a csirkékre, róluk ugyanis azt tartja a néphagyomány, hogy kapirgálásukkal eltávolítják a szerencsét a háztól, így ők a malacoknál kevésbé népszerűek ezekben a napokban.

Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.

Az édesszájúaknak kedvez a babona, ami szerint a szerencsét különféle rétesek fogyasztásával nyújthatjuk szép hosszúra.

A halakkal kapcsolatban ellentmondásosak a babonák. Egyesek szerint a hal pikkelye a gazdagságot hozza be a házba, vannak azonban, akik úgy vélik, a hallal elúszik a szerencsénk.

Természetesen a szerelem sem maradhat ki a szilveszteri babonák köréből. Szokás volt, hogy a lányok az óév és az újév éjjelén házilag gyúrt gombócokba belegyúrták a kiszemelt férfiúk neveit, s amelyik gombóc főzéskor elsőként jött fel a víz felszínére, az abban található férfi volt a szerencsés választott.

Ha a szerelmesek megkenik ajkukat mézzel, és éjfélkor úgy váltanak csókot, édes és hosszú lesz a szerelmük, házasságuk.

Sok babona kapcsolódik az időjósláshoz is. Ha az újév első napján sütött a nap, akkor a hiedelmek szerint egész évben szép időre lehetett számítani. Ha csillagos az ég, akkor rövid lesz a tél. Ha újév éjjelén piros a hajnal, akkor szeles lesz az esztendő.

 

Sok helyen készítenek ilyenkor fokhagymakalendáriumot, vagyis a 12 hónapot jelképező 12 gerezd fokhagymát meghintenek sóval, s amelyik hónap gerezdje másnapra nedves lesz, abban a hónapban sok csapadék várható.

És akkor jöjjön, hogy mit ne csináljunk az év utolsó napján! Ne vigyük le a szemetet, mert kidobjuk vele a szerencsénket. Ne mossunk, ne takarítsunk, ne teregessünk, mert az bajt hoz a házra. Nem jó bármit is kölcsönadni ilyenkor, mert nehezen jön majd vissza a házba, ráadásul egész éven át minden kifelé megy majd onnan. Ne tegyünk olyan fogadalmakat, amiket úgysem tartunk be! Fontos, hogy ne veszekedjünk, mert akkor bosszús évnek nézünk elébe.

A hiedelmek szerint olyan lesz az évünk, amilyen az első napunk, így érdemes figyelni tetteinkre, állapotunkra – valljuk be, ez utóbbi azért a szilveszteri buli utáni napon sokak számára erősen bajos…

Illusztráció: Pixabay

 

 





Keresés tartalmaink között

Kérjük adja meg a keresett kifejezés az alábbi mezőben: