Novemberben is egészségesen
Vannak olyan gyógynövények, melyek kimondottan ősz végén, tél elején gyűjthetőek.
Csipkebogyó
A vadrózsa áltermése a csipkebogyó. A növény változóan, fél méter magasságtól kezdődően akár 3-4 méter magasra is megnőhet. Számos betegség esetén hatékonyan fejti ki hatását.
A-, B1-, B2-, C-, P- és K-vitamin tartalmának köszönhetően a következő problémák esetén alkalmazhatjuk:
- kiváló tápanyag C-vitamin hiánya esetén, ügyeljünk azonban, hogy ne forrázzuk a termést, hiszen ennek következtében csökkenhet a C-vitamin tartalom.
- immunerősítő hatású, meghűléskor csökkenti a lázat és enyhíti a nátha
- segít az erek falának megerősödésében és a csontok képződésében is
A csipkebogyó szedése október végétől, november elejétől ajánlott, a néphagyomány szerint akkor jó leszedni a bogyókat, amikor már megcsípte a hajnali dér.
Kökény
Apró, bogyós gyümölcse októbertől kezdődően egész novemberen át érik, akkor válik szedhetővé, amikor a dér megcsípi. Az egyébként fanyar ízű, kemény kékes-lilás színű termés ilyenkor feketévé válik, megpuhul és kellemes zamatú lesz. Előszeretettel alkalmazza a gasztronómia, gyümölcséből vadhúsok mellé mártásokat készítenek. Teakeverékét a népi gyógyászatban hashajtásra és vizelethajtásra alkalmazzák, a terméséből készült pürésített anyag azonban erős hasfogó. Vérnyomáscsökkentő hatásáról is ismert.
Galagonya
A hiedelmek szerint ágát az ólak, hodályok és istállók fölé függesztve megvédte az állatokat a fekete mágiától. Termésének hatóanyagából következően a szív védelmezőjének nevezik. A népi gyógyászatban már évszázadok óta alkalmazzák magas vérnyomás csökkentésére, továbbá számos pozitív hatást fejt ki a szív működésére, a vérkeringésre és az érrendszerre egyaránt. Nyugtató és vízhajtó hatása is ismert. Gyűjtése október-november hónapokban történik.
(forrás: kekesonline.hu/Demecs Norbi/fotó: pixabay)