Portugál munkamorál, különleges édességek és terápiás lovak
A Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum Batthyány Lajos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium hét diákja – két pék-cukrász, négy lovász és egy mezőgazdasági gépész tanuló – és Vadicsku Szabolcs szaktanár, az Erasmus programnak köszönhetően a közelmúltban két hétre Portugáliába, Bragába utaztak.
A diákok és kísérő tanáruk a sok élményt rejtő utazásról ma tartottak élménybeszámolót a Médiacentrumnak.
A fiatalok egyöntetűen úgy nyilatkoztak, életük egyik legjobb élménye volt a portugál utazás, melyen rengeteg tudásra tettek szert és sok tapasztalatot szereztek.
A végzős lovász lányok, Molnár Stefánia, Bencze Jázmin, Papp Flóra és Velekei Dominika azt tapasztalták, hogy Portugáliában a lovak gondozása az eszközök használatában jelentősen eltér attól, amit itthon tanultak. Kiemelték, nagy élmény volt számukra a terápiás lovakkal való munka, és telefonjaikon sorra mutatták a szebbnél szebb lovakról készült fotókat.
A végzős gépész tanuló, Répási Balázs komoly feladatokat kapott a portugál gyakorlati helyén, foglalkozott tengelykapcsoló javításával, segédkezett faágaprító beüzemelésében, de feladatai közt volt gázolajszűrő-csere, valamint fék- és váltószétszedés is. Balázs azt mondta, neki a gyakorlati helyén a dolgozók munkához való hozzáállása tetszett leginkább és az, hogy valóban komoly feladatokat végezhetett.
A 10. osztályos cukrász tanulók, Orsós Valentina és Domonkos Luca élményeit társa elfoglaltsága miatt Valentina mesélte el. Ők egy cukrászdában dolgoztak, ahol a hazaitól eltérő módszereket, édességeket is megismerhettek, gyönyörű tortákat és más édességeket is készítettek.
A diákok mindannyian egyetértettek abban, hogy Portugália gyönyörű ország. A munka mellett volt lehetőségük szórakozásra is, több kiránduláson is részt vettek, Braga és környéke látnivalói mellett Lisszabon és Portó szépségeivel is megismerkedtek.
Vadicsku Szabolcs számára szintén értékes tapasztalatokat hozott ez a két hét, melynek során a kirándulások mellett lehetősége volt bolgár, szlovák, szlovén, cseh, török, norvég és magyar pedagógustársaival is tapasztalatot cserélni.